Ελλάδα - Σερβία 51-85: Ανώτερη η Σερβία, διέλυσε την Ελλάδα

Αντωνία Σπανού

Η Σερβία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και διέλυσε την Ελλάδα με 51-85.

Το 2-0 έκανε η Σερβία στον Β' Όμιλο, νικώντας με χαρακτηριστική ευκολία την Ελλάδα με 51-85. Οι παίκτριες της σερβικής ομάδας δεν χαρίστηκαν στην ελληνική ομάδα, εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν μια πολύ εύκολη νίκη.

Η Σερβία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, φτάνοντας γρήγορα στο 9-0. Η Ελλάδα κατάφερε να βρει λύσεις και σταδιακά μείωσε την διαφορά, με την Σωτηρίου να κάνει το 7-15. Η Κρβέντακιτς έκανε την διαφορά με 9 πόντους, ενώ η είσοδος της Μποσγανά έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Το 13-17 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου, με την ελληνική ομάδα να βγάζει αντίδραση.

Κάπου εκεί ήρθε η δεύτερη καταστροφική περίοδος. Οι δύο ομάδες επέστρεψαν νευρικές στο παρκέ, αλλά η Ελλάδα είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση. Οι παίκτριες δυσκολεύονταν να περάσουν το κέντρο και τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα. Καμία δεν ξεχώριζε, τα λάθη ήταν 14 στο ημίχρονο και οι Ελληνίδες παίκτριες δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν. Η Σερβία βρήκε ρυθμό, βρήκε σουτ, η Άντερσον έδωσε λύσεις και 3-23 ως σκορ περιόδου είναι χαρακτηριστικό.

Ένα δίποντο και μια βολή ήταν τα καλάθια που κατάφερε να πετύχει η ελληνική ομάδα στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 16-40. Πολύ καλύτερη επέστρεψε η ελληνική ομάδα στην επανάληψη και πήρε ανάσα στην επίθεση με τα τρίποντα της Μποσγανά.

Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν το 21-25, με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση, ενώ συνολικά ήταν 37-65. Με το -28 ήταν πολύ δύσκολο η ελληνική ομάδα να κυνηγήσει κάτι στην τελευταία περίοδο και το ματς έγινε τυπική διαδικασία. Η Σερβία χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες της, η διαφορά έμεινα σταθερά ψηλά και τα λάθη για την ελληνική ομάδα συνεχίστηκαν.

Η Σερβία κατέβαζε πανεύκολα τα ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα πάλευε όσο μπορούσε με το τελικό σκορ να είναι το 51-85.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κρβέντακιτς με μόλις 9 λεπτά συμμετοχής και 13 πόντους, ενώ για την ελληνική ομάδα η μοναδική διψήφια ήταν η Σπανού με 10.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85