Βέλγιο-Ελλάδα 67-53: Φιλική ήττα και... αγωνία για Χριστινάκη

Γιώργος Κούβαρης

Η Εθνική ομάδα γυναικών γνώρισε την ήττα στο Κορτράικ σε φιλικό ματς από το Βέλγιο με 67-53 ωστόσο η αγωνία είναι στο κατακόρυφο για τον τραυματισμό της Ελεάννας Χριστινάκη.

Η ήττα από τις Βελγίδες είναι το... τελευταίο πράγματα που απασχολεί τον Βασίλη Μασλαρινό ενόψει του Eurobasket που ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα (17-27 Ιουνίου) καθώς είδε την Ελεάννα Χριστινάκη να αποχωρεί τραυματίας από το ματς ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος.

Σήμερα Παρασκευή (11/6) θα υποβληθεί σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς. Από το ματς έμεινε εκτός η Αγγελική Νικολοπούλου ενώ ο ομοσπονδιακός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά τον αγώνα και ήταν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο κοντράροντας την αντίπαλό της. Ένα επιθετικό «μπλακ άουτ», ωστόσο, λίγο πριν τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο να ξεφύγει στο σκορ. Το 21-21 μετατράπηκε σε 37-21 με την Ελλάδα να δέχεται ένα σερί 16-0.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τους 20 πόντους (45-25) με τις διεθνείς αθλήτριες όμως να μην τα παρατάνε. Πίεσαν τον αντίπαλο και μείωσαν σε 59-48 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε το Βέλγιο να κερδίζει το παιχνίδι με 67-53 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο (12/6, 17.00) για το δεύτερο φιλικό.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-23, 51-37, 67-53

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 6(1), Μποσγανά, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 9(1), Σωτηρίου 4, Λούκα 2, Σπανού 8, Χριστινάκη 13, Τσινέκε 1, Δίελα, Φασούλα 10.