ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3

Φώτης Καρακούσης

Ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ είχαμε στην Πυλαία Ένα σετ που κέρδισε ο Ολυμπιακός, στην συνέχεια πήρε με χαρακτηριστική άνεση τα άλλα δύο και μαζί τη νίκη με 3-0 επί του ΠΑΟΚ των πολλών αλλαγών, αλλά και ατυχιών καθώς έχασε για δύο σετ τον νεοαποκτηθέντα Πριγιέν.

Ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ είχαμε στην Πυλαία και στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες στο συγκεκριμένο σετ έκαναν την μεγάλη ανατροπή, το πήραν και μετά χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα πήραν και τα άλλα δύο και με 3-0 ( 27-29, 18-25, 18-25) έφυγαν από το Παλατάκι με το άνετο τρίποντο!

Ματσάρα στο πρώτο με τον αλλαγμένο ΠΑΟΚ να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ το οποίο έκρινε και το ματς όπως αποδείχθηκε. Ένα σετ στο οποίο ο αλλαγμένος ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και πήρε άμεσα μια διαφορά πέντε πόντων (14-9). Λέμε αλλαγμένος γιατί οι Θεσσαλονικείς κατέβηκαν στο Παλατάκι με τον Πριγιέν αντί του Ντεσποτόφσκι στην θέση της πάσας, αλλά και τον Εβάντρο στα άκρα. Από την άλλη ούτε και σήμερα δεν μπόρεσε να αγωνιστεί ο Κουμεντάκης.

Ο Ολυμπιακός με τους Έγκλεσκαλνς και Μιγιαΐλοβιτς να είναι ασταμάτητοι, κατάφερε να μειώσει το σκορ και να ισοφαρίσει σε 16-16, βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλό του. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 27-27, χάνοντας συνεχόμενα σετ μπολ. Στο 27-27 όμως καθάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Φρομ που με δύο άσους έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Περίπατος το δεύτερο για Ολυμπιακό

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό, πιο εύκολα και από όσο δείχνει το 18-25. Και ήταν γιατί η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη συνέχισε σε αυτόν τον καλό ρυθμό. Με τον Όκολιτς να μπαίνει και αυτός στο παιχνίδι, οι Πειραιώτες δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να φτάσουν στο άνετο 0-2, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να κοιτάξει τον αντίπαλό του στα μάτια.

Χωρίς Πριγιέν και Άγκανιτς το πάλεψε αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος

Και πάμε στο τρίτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ. Ένα σετ που ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς εκτός από το 0-2 που έχαναν δεν είχαν και τους Πριγιέν και Άγκανιτς που έμειναν εκτός λόγω τραυματισμού. Παρά τις απουσίες όμως ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το 16-15. Στο σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έκανε με ένα σερί 3-0 το 16-18 και ουσιαστικά τελείωσε και τον αγώνα.

Έγκλεσκαλνς, Μιγιαΐλοβιτς και Στιβαχτής οι πρωταγωνιστές

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Έγκλεσκαλνς με 22 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μιγιαΐλοβιτς με 19 και Φρομ με 14, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Στιβαχτής. Στον αντίποδα οι ηττημένοι είχαν για πρώτο σκόρερ τον Εβάντρο με 16 πόντους, ο Βαν ντε Ντρις ακολούθησε με 14 και ο Σωτηρίου με 10.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (27-29, 18-25, 18-25) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.