Φιλική νίκη επί του Φίλιππου ο ΠΑΟΚ

Ρεβάνς για την φιλική ήττα στο ΔΑΚ της Νάουσας πήρε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας επίσης σε φιλικό του Φίλιππου Βέροιας στο Παλατάκι με 3-0.

Την αναβολή των αγώνων του Λιγκ Καπ εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχθηκε τον Φίλιππο Βέροιας σε φιλική αναμέτρηση το απόγευμα του Σαββάτου 10 Οκτωβρίου 2020 στο PAOK Sports Arena, κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος άργησε να βρει το ρυθμό του, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, 6-10. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων κρατήθηκε και στη συνέχεια, 11-14 και 15-19, οπότε και οι "ασπρόμαυροι" άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, μειώνοντας τη διαφορά και ισοφαρίζοντας τελικά σε 22-22. Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν τα "ηνία" και το προβάδισμα, κάνοντας το 1-0 σετ με 26-24 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι "ασπρόμαυροι" βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, 6-2 και η εξέλιξη του σετ τους βρήκε στο +7, 15-8. Αν και ο Φίλιππος Βέροιας άργησε να βγάλει αντίδραση, κατάφερε τελικά να κλείσει την "ψαλίδα" της διαφοράς στο ένα γκολ, 23-22, ωστόσο το σετ και πάλι κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 26-24 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και έχτισε μία διαφορά των +5 πόντων, 9-4 και 11-6, ανοίγοντας τη στο +7 στο 14-7. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλοι σταδιακά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, φτάνοντας μία... "ανάσα" από το Δικέφαλο, 18-16. Οι "ασπρόμαυροι", ωστόσο, δεν το άφησαν έτσι... κάνοντας με ένα σερί 3-0 το 21-16 και, μην αφήνοντας περιθώρια, έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-17 σκορ, παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Αν και η φιλική αναμέτρηση βρήκε τον ΠΑΟΚ τυπικά νικητή, αφού έκανε το 3-0, αποφασίστηκε να παιχτεί ένα ακόμα σετ. Έτσι ο προπονητής του Δικεφάλου, Κώστας Δεληκώστας, είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Ο Φίλιππος προηγήθηκε στην αρχή με 3-6. Αν και ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω για 6 πόντους, 5-11, κατάφερε να μειώσει σε 11-12 και 12-13. Στα μέσα του τέταρτου σετ, ο Δικέφαλος «έπιασε» στο σκορ τον Φίλιππο, ισοφαρίζοντας σε 16-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 20-20, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με 22-20. Με δύο συνεχόμενα μπρέικ πόιντ που ήρθαν από μπλοκ των Παπαλεξίου και Κουμεντάκη, ο Δικέφαλος έκανε το 24-20. Η ομάδα της Ημαθίας μείωσε σε 24-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 25-23 και το 4-0 στα σετ.