Ζωντανός ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-1 επί του Ολυμπιακού μετά από ματσάρα στο Παλατάκι (vid)

Ισοφάρισε τις νίκες ο ΠΑΟΚ

Σε έναν μεγάλο τελικό αντάξιο των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει ζωντανός στην μάχη για τον τίτλο επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-2 και ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1.

Μεγάλο παιχνίδι και μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να επικρατώντας των «ερυθρολεύκων» με 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) και έκαναν το 1-1 στις νίκες, με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 3 να κατακτά τον τίτλο. Διαφήμιση του βόλεϊ το ματς αυτό, με τους γηπεδούχους να χάνουν «δικό τους» σετ (το 4ο) και τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα για την φάση στο 5ο σετ, σε μια φάση που ωστόσο δεν είχαν δικαίωμα να πάρουν βίντεο τσεκ.

Φοβερό ντέρμπι και 1-0 ο ΠΑΟΚ

Από το πρώτο κιόλας σετ οι ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός μας έδειξαν τι να περιμένουμε από τον 2ο τελικό. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και την στιγμή που η μία έπαιρνε προβάδισμα η άλλη με δικό της σερί έκανε την ανατροπή. Έτσι φτάσαμε στο 20-22 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 22-24 και να έχουν δύο σετ μπολ. Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν και με τον εξαιρετικό Ουόλς και τον φοβερό Ράπτη όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά έκαναν και το 26-24 παίρνοντας έτσι το σετ και κάνοντας το 1-0.

Γκραν γκινιόλ και 1-1 στο τέλος

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ. Ένα σετ που ξεκίνησε άσχημα και για τις δύο ομάδες με συνεχόμενα άστοχα σερβίς, ωστόσο καμία δεν μπορούσε να πάρει την διαφορά από την άλλη. Έτσι φτάσαμε στο 20-20, σημείο όπου εκεί κρίθηκαν όλα. Με τον Κουμεντάκη στο σερβίς οι Πειραιώτες έκαναν το 20-22 και με νέο άσο του Παγένκ το 21-24 και εκεί τελείωσαν όλα, με τον Ουόλς να αστοχεί στο σερβίς και να γίνεται έτσι το 22-25 για τον Ολυμπιακό που έφτασε έτσι στο 1-1.

Μόνο ο ΠΑΟΚ στο τρίτο

Στο τρίτο σετ στο τάραφλεξ υπήρχε μόνο ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πήραν από το ξεκίνημα μια διαφορά που έφτασε γρήγορα στους 6 πόντους, την κράτησαν επίσης με ευκολία και χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου έφτασαν στο άνετο 2-1. Ένα 2-1 που έγινε σε μεγάλο βαθμό από τα σερβίς, αλλά και τα λάθη που στο διάστημα αυτό έκαναν συχνά οι φιλοξενούμενοι.

Επική ανατροπή και 2-2

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Με πίεση στο σερβίς και ασταμάτητους Ράπτη και Βαν ντεν Ντρις, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων μετά το 8-7, κάνοντας το 13-7 και δείχνοντας έτοιμοι για να πάρουν τη νίκη. Μια διαφορά που κράτησαν και στο 20-16 ήθελαν μόλις 5 πόντους για να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να μπουν δυνατά στην διεκδίκηση του τίτλου. Στο σημείο εκείνο όμως οι Ιντάλγκο και Στερν έδειξαν πόσο μεγάλοι παίκτες είναι. Ο Γερμανοκουβανός με τα φοβερά του σερβίς και ο Σλοβένος με τις επιθέσεις του έκαναν το 5-0 για τους Πειραιώτες που στο 21-21 με νέο μεγάλο σερί έστειλαν τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Απίστευτο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ είδαμε μια τεράστια ματσάρα από τις δύο καλύτερες ομάδες φέτος. Δύο ομάδες που πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 10-11. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι με ένα 3-0 σερί πήραν το προβάδισμα σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο Βουλκίδης έκανε επίθεση με τον πρώτο διαιτητή να δείχνει πως ο Τζιάβρας βρήκε την μπάλα στην προσπάθεια για άμυνα. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν έτσι και αλλιώς να πάρουν βίντεο τσεκ σε μια τέτοια φάση, ο ΠΑΟΚ έκανε μετά το 14-11 και με πόντο από μπλοκ του Γιόρνα πήραν την μεγάλη νίκη με 15-12 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Ράπτης και Βαν ντεν Ντρις που είχαν από 21 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Σκριέντοφ με 15. Για τους ηττημένους ο Ιντάλγκο είχε 22, ο Στερν 15, ο Κουμεντάκης 14 και ο Παγένκ 12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-11, 14-11, 15-12

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 11 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) σε 143΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague: 22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) (νίκες: 1-1)

3ος Τελικός VolleyLeague: 25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague: 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος Τελικός VolleyLeague (αν χρειαστεί): 2 Μαΐου