ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Ο Βαν Ντεν Ντρις έκανε... πάρτι και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον «δικέφαλο» (vids)

Ο Ντεν Ντρις σταματά επίθεση του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ με έναν τρομερό Βαν Ντεν Ντρις, κέρδισε για πρώτη φορά φέτος τον -χωρίς τον Κόβαρ- Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ σε πέντε ματς φέτος μετρούσε ισάριθμες ήττες από τον Παναθηναϊκό, αλλά πήρε σήμερα την πρώτη του, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Volley League.

Επικράτησε των «πρασίνων» εύκολα με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-22 σε 78 λεπτά) έχοντας για «όπλο» το σερβίς (9 άσοι) και το μπλοκ (11-2) και τον Βαν Ντεν Ντρις να... οργιάζει στο ματς, αλλά και τους Ράπτη και Βουλκίδη να έχουν εξαιρετική απόδοση.

Την ίδια στιγμή το «τριφύλλι» έπαιξε χωρίς τον Κόβαρ μετά το διάστρεμμα που υπέστη στη χθεσινή προπόνηση και η απουσία του ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση όπου ο Ερνάντες ήταν σε πολύ κακή μέρα, όπως και οι περισσότεροι παίκτες των «πρασίνων»...

Ο Παναθηναϊκός παρά την απουσία του Κόβαρ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-8, κυρίως από τις άμυνές του και τα λάθη του ΠΑΟΚ. Σε εκείνο το σημείο ο «δικέφαλος» πήρε τάιμ άουτ και γύρισε την κατάσταση για τα καλά.

Το 4-8 έγινε 7-9 και στη συνέχεια οι άσοι του Βουλκίδη και του Ντεν Βρις γύρισαν το σκορ υπέρ των γηπεδούχων με 12-10.

Σταδιακά τα λάθη των πρασίνων δημιούργησαν μία διαφορά ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 12-13 υπέρ του Παναθηναϊκού. Εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 10-0 με τον Ντεν Ντρις να κάνει ότι θέλει τους «πράσινους» έχοντας τρία συνεχόμενα μπλοκ (4 συνολικά ο ΠΑΟΚ σε αυτό το σερί) και δύο κερδισμένες επιθέσεις, την ώρα που από την άλλη πλευρά ο Ερνάντες δεν μπορούσε με τίποτα να βρει πόντους στις δικές του επιθέσεις.

Ο Ανδρεόπουλος στο 20-13 άλλαξε την μισή εξάδα, με το σετ να τελειώνει 25-16 για τον «δικέφαλο».

Ο Ντεν Ντρις συνέχισε το βιολί του στο τρίτο σετ και στο σερβίς του με δύο άσους δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων (6-1). Ο Ερνάντες με δύο άσους μείωσε σε 6-4, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά των δύο πόντων και να φτάσει πάλι με τους Ράπτη και Ντεν Ντρις σε 5 ματς πόιντ (24-19). Ο Κωστόπουλος στο σερβίς του κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς, μειώνοντας σε 24-22, αλλά ο Γιόρνα τελείωσε το παιχνίδι με κερδισμένο μπλοκ άουτ.

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-22

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 37 επιθέσεις, 9 άσους, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλου και του Παναθηναϊκού από 29 επιθέσεις, 3 άσους, 2 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8, Γουόλς 5 (1 άσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7, Ράπτης 14 (13/23 επιθ, 1 άσος, 38% υποδ.), Σκεντράου 6, Βαν ντεν Ντρις 16 (5 άσοι, 7/19 επιθ., 5 μπλοκ, Κοκκινάκης (λ., 25%υπ., 25% αρ.) / Σωτηρίου.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Πετρέας 4, Γιάκομπσεν, Ράνγκελ 8 (6/8 επιθ., , Φράγκος 3, Κωστόπουλος 6, Ερνάντες 13 (11/29 επιθ., 2 άσοι), Ζήσης (λ. 42% υπ., 37%αρ.) / Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου, Σάντερ.