ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2: «Ασπρόμαυρη» νίκη, «πράσινες» ελπίδες με τα 2 σετ

Μεγάλο παιχνίδι στο Παλατάκι με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-2 στον πρώτο τελικό του League Cup, να παίρνει προβάδισμα για το τρόπαιο και τους «πράσινου» να ελπίζουν με τα 2 σετ που πήραν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΦΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής χρονιάς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9) στον πρώτο τελικό του League Cup. Οι «ασπρόμαυροι» με τη νίκη αυτή πήραν προβάδισμα για να κατακτήσουν τον τίτλο, ενώ από την πλευρά τους οι «πράσινοι» με τα δύο σετ που κατέκτησαν αύξησαν σε μεγάλο βαθμό τις ελπίδες τους εν' όψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την προσεχή Παρασκευή.

Για να κατακτήσει τον τίτλο ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1, ενώ με 3-2 θα έχουμε χρυσό σετ. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς θα φτάσουν στο πρώτο τους League Cup με νίκη με οποιαδήποτε διαφορά στα σετ.

Φοβερό το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πάλεψαν πραγματικά μέχρι το τέλος και ακόμα παραπάνω, προσφέροντας στους πάνω από 3.000 φίλους του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο Παλατάκι ένα θέαμα υψηλού επιπέδου. Το ξεκίνημα τους βρήκε μαζί με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κάνουν το 14-11 και 17-11 παίρνοντας διαφορά τριών πόντων, μια διαφορά που οι «πράσινοι» μηδένισαν κάνοντας το 17-17. Από εκείνο το σημείο είχαμε ένα τεράστιο ντέρμπι μέχρι και το 26-26, εκεί μια επίθεση του Κουμεντάκη κα ένα μπλοκ του Ούντρις σε Ανδρεόπουλο έκαναν το 28-26 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Άνετο το 2-0 ο ΠΑΟΚ

Με την ψυχολογία υπέρ του ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και με τους Ούντρις, Μπαρνς να μην κόβονται κατάφερε να κάνει το 11-7 και να δείξει πως θα έφτανε άνετα στο 2-0. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 13-11, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων (16-11), ένα προβάδισμα που κράτησαν ως το τέλος κάνοντας με άνεση το 2-0, παρότι η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπάθησε στο τέλος να να μπει και πάλι στο σετ.

Με φοβερό Ράπτη έγινε το 2-1

Στο τρίτο σετ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έβαλε τον Ράπτη στη θέση του Ανδρεόπουλου, με τον Έλληνα ακραίο να είναι κομβικός, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο εξαιρετικό ξεκίνημα που είχαν οι «πράσινοι» οι οποίοι πήραν από νωρίς προβάδισμα 3 πόντων (6-9) και μετά 4 (7-11). Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 βάζοντας «φωτιά» στο Παλατάκι, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν και πάλι ένα σερί και προβάδισμα τριών πόντων το οποίο κράτησαν ως το τέλος μειώνοντας σε 2-1.

Ίδια εικόνα και 2-2

Και στο τέταρτο είχαμε την ίδια εικόνα, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιο δυνατά, να παίρνει ένα προβάδισμα που έφτασε τους 4 πόντους (9-13). Και πάλι ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 14-14 και από εκείνο το σημείο μέχρι και το 18-19 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί. Εκεί οι «πράσινοι» πήραν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων, το κράτησαν μέχρι το τέλος κάνοντας έτσι το 2-2 και παίρνοντας ένα σημαντικό βαθμό εν' όψει της ρεβάνς.

Το πήρε ο Ούντρις το πέμπτο

Στο τάι μπρέικ μίλησε ο Ούντρις. Ο Λευκορώσος διαγώνιος ήταν εξαιρετκός στην επίθεση, έκανε και σημαντικά μπλοκ και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 3-2, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που μετά το 2-2 φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Challenge: Βασιλειάδης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-09) σε 146΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. - 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. - 30% άριστες).