Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 1-3: Στον τελικό του League Cup το «τριφύλλι»

Ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός και ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν τον τελευταίο τίτλο της σεζόν στο βόλεϊ ανδρών, το League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ο Παναθηναϊκός νικώντας τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με το νικηφόρο 3-2 στον Άγιο Θωμά, προκρίθηκε στον τελικό του 11ου League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Οι πρωταθλητές μετά το 2020 θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον δεύτερο τίτλο τους στη διοργάνωση, στους διπλούς τελικούς θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ. Ο πρώτος τελικό θα γίνει τη Δευτέρα 9 Μαΐου (20:00, ΕΡΤ 3) στη Θεσσαλονίκη και ο 2ος στην Αθήνα την Παρασκευή (13/5, 19:15).

Είναι πιθανό ο Παναθηναϊκός να προτείνει και πάλι να παίξει στο ΟΑΚΑ, ενώ εκτός απροόπτου ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός και ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στο Σούπερ Καπ με την έναρξη της σεζόν 2022-23.

Η εξέλιξη του αγώνα Φοίνικας - Παναθηναϊκός

To 1o σετ ήταν αμφίρροπο με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, ενώ ο Φοίνικας αγνωίστηκε χωρίς τους Στερν, Τζούριτς. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-2 χάρις του δύο άσσους του Ανδρεόπουλου. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Καπετανίδη και τον Κόστα για το 5-5, ενώ με σερί 4-0 οι συριανοί ξέφυγαν με επιθέσεις Φράγκου, Μιχάλοβιτς 14-11. Στο 17-15 οι συριανοί έπαθαν μπλακ άουτ και ο Παναθηναϊκός με συνολικό σερί 5-0 έκανε θεαματική ανατροπή 17-20 χάρις το σερβίς του Γιάκομπσεν (πήρε άσσο) και τις επιθέσεις Στάλεκαρ, Πρωτοψάλτη. Η διαφορά διατηρήθηκε και ο Γιάκομπσεν με μπλοκ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Το 2o σετ σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Με εμφατικό σερί 6-0 οι συριανοί προηγήθηκαν 8-2 και με τους εκπληκτικούς Κόστα, Παπαλεξίου έγινε νταμπλ σκορ 18-9. Το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 25-12 με επίθεση του Παπαλεξίου.

Μεγάλη ανατροπή είχαμε και στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να χάνει σημαντικό προβάδισμα που διατηρούσε μέχρι τα μέσα του σετ. Τα προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και η αποτελεσματική κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού έκαναν τη διαφορά. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 χάρις τους Κόστα, Μιχάλοβιτς προηγήθηκε 14-11 και αργότερα με 15-12 με τον Φράγκο.

Σκληρή μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο επτάψυχος Παναθηναϊκός έγραψε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 7-5 το οποίο και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι και το 16-14. Εκεί ήταν όπως αποδείχτηκε το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 προσπέρασε 17-16 και 18-17 αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με νικηφόρο σερί 3-0 που τον έφερε μπροστά 20-18. Καθοριστικό ήταν το μπλοκ του Ρανγκέλ για το 22-19. Ο Καπετανίδης μείωσε 22-20 αλλά ο Βαν ντε Ντρις κράτησε τη διαφορά στο +3 και έκλεισε το σετ 25-22, με νίκη 3-1 και την πρόκριση στους διπλούς τελικούς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-9, 21-12

3ο σετ: 8-7, 16-12, 17-21, 21-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 3 άσσοι, 11 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 9 μπλοκ, 48 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνκσι): Μιχάλοβιτς 20π. (19/35επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (3/6, 3 μπλοκ), Κόστα 11 (7/17επ., 4 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (6/15επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 45%αρ.), Φράγκος 15 (13/32επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 79%υπ., 58%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 73%υπ., 46%αρ.), Παπαδόπουλος, Παπαγγελόπουλος, Γαλιώτος, Κωνσταντινίδης (λ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15π. (13/22επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 71%αρ.), Γιάκομπσεν 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 11 (8/14επ., μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 9 (7/17επ., 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Βαν ντε Ντρις 11 (11/31επ.), Στάλεκαρ 11 (8/9επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 58%υπ., 21%αρ.), Συναδινός (λ), Ρουσσόπουλος, Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης.

Τι είπαν οι πρωταγωνιστές

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Εγιναν δύο μεγάλα ματς με τον Παναθηναϊκό για την πρόκριση στον τελικό. Δίκαια προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός. Συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό και στον ΠΑΟΚ. Παίζαμε χωρίς Τζούριτς και Στερν. Σήμερα δεν ξέρω τι έγινε στα κρίσιμα σημεία. Είχαμε προβάδισμα και στα τρία σετ πόυ χάσαμε αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Σε κάθε περίπτωση το παλέψαμε. Είχαμε επιτυχημένη χρονιά με έναν τίτλο στο Σούπερ Καπ, έναν τελικό στο κύπελλο και 3η θέση στο πρωτάθλημα. Παλέψαμε και το Λιγκ Καπ. Προχωράμε. Πρέπει να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ηταν πάλι ένα σκληρό παιχνίδι. Ολη η σεζόν με τον Φοίνικα έδωσε στο βόλεϊ μεγάλα ματς. Ολα τα ματς και όλα τα σετ κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί σήμερα. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση και ειλικρινά δεν αναρωτιέμαι που βρίσκουν οι παίκτες μου την ψυχική δύναμη να δίνουν αυτούς τους αγώνες. Χρειαζόμαστε ένα κρεβάτι για να κοιμηθούμε. Φτάσαμε στον τελικό. Το θέλαμε και θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις να τα καταφέρουμε».

Ο κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιώργος Παπαλεξίου δήλωσε: «Δυστυχώς σήμερα δεν παίξαμε όπως έπρεπε για να ανατρέψουμε το σκορ του πρώτου αγώνα. Πιστεύω πως πολλά κρίθηκαν στο Μαρούσι που χάσαμε 3-2 σετ. Σήμερα είχαμε απουσίες, τα δώσαμε όλα, είχαμε προβάδισμα αλλά δεν το κρατήσαμε. Θέλαμε πολύ να είμαστε στους τελικούς του Λιγκ Καπ αλλά δεν τα καταφέραμε. Είχαμε μία καλή σεζόν με έναν τίτλο αλλά πάντα θέλεις το κάτι παραπάνω. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά, μας πίεσε και προκρίθηκε δίκαια. Του εύχομαι καλή επιτυχία στους τελικούς με τον ΠΑΟΚ".

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Δείξαμε μεγάλη ψυχική δύναμη. Εχουμε ξεφουσκώσει λίγο σωματικά αλλά ψυχικά θέλουμε πολύ να τα δώσουμε όλα και να πάρουμε το τρόπαιο. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τον ΠΑΟΚ αλλά θα τα δώσουμε όλα».