ΠΑΟΚ - Κηφισιά 3-0: Άνετη επικράτηση, πέρασε στην κορυφή

Το πρωτάθλημα της Volley League άρχισε και πάλι, με τον ΠΑΟΚ να έχει εύκολο έργο απέναντι στην Κηφισιά

Η δράση επανήλθε στη Volley League με τον ΠΑΟΚ να νικά την Κηφισιά 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena και να ανεβαίνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας έναν αγώνα παραπάνω από τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει την 7η νίκη του και να ανεβαίνει στους 22β., έναν περισσότερο από το «τριφύλλι» και τους «ερυθρόλευκους». Η Κηφισιά φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο 1ο σετ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την 7η ήττα.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-2 και 13-10, οι φιλοξενούμενοι ισοφάσρισαν 17-17, ο ΠΑΟΚ έφθασε στο 23-20, η αθηναϊκή ομάδα έβγαλε αντίδραση για το 23-23, αλλά οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 25-23, τελειώνοντας το σετ με μονό μπλοκ από τον Κουμεντάκη. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ εδραίωσε γρήγορα διαφορές της τάξεως των 5 πόντων (10-5), κράτησε τη διαφορά (19-13) και έφθασε στην κατάκτησή του με 25-20.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης άνοιξε ακόμη περισσότερο το rotation, περνώντας στις θέσεις των Σωτηρίου και Πέτρέα τους Τζιουμάκα και Τακουρίδη, αντίστοιχα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς με 9-5 και 12-8 με τον Τακουρίδη, ο Τζιουμάκας με άσο έκανε το 19-14 και ο ίδιος διαμόρφωσε το 25-18 και το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Bασιλειάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Εμμανοηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 8 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 1 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 25-18) σε 82΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5π. (5/10επ.), Γουόλς 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.), Σωτηρίου 5 (3/8επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 36%αρ.), Γάτσης 8 (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούντρις 17 (16/26επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 83%υπ., 67%αρ.), Μπουράκης (λ), Μπούτος 1 (1/3επ.), Τακουρίδης 1 (1/1επ.), Τζιουμάκας 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 43%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ, Ροντρίγκο Αμπράο 10π. (10/28επ., 64%υπ., 36%αρ.), Κωτσάκης 14 (14/23επ., 44%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 3 (3/9επ.), Μιχάλι 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 5 (5/14επ.) / Κοντοστάθης (56%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής, Σπηλιώτης, Κωστόπουλος 2 (2/8επ.), Μελλές.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δεν πιστεύω ότι δυσκολευτήκαμε πολύ στο παιχνίδι. Μπορεί το αποτέλεσμα στο 1ο σετ να είναι 25-23 όμως δεν αισθανθήκαμε την πίεση. Είμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού από την Κηφισιά και η νίκη μας είναι απόλυτα φυσιολογική».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: «Δώσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ έχοντας τη σημαντική απουσία του βασικού μας διαγώνιου. Ήταν δύσκολο για εμάς να καλύψουμε αυτή την απώλεια. Στο πρώτο σετ είμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σε όλα τα σετ ξεκινήσαμε άσχημα και μείναμε πίσω στο σκορ, κάτι που δεν μας έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ ήταν ισχυρό, ενώ με την τακτική του μας οδήγησε σε κάποια λάθη».

Η συνέχεια της αγωνιστικής

Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022
Δ.Βικέλας Βέροιας 16:30 (Volley League ΕSAP TV): Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας - Ολυμπιακός ΣΦΠ
Διαιτητές: Δανιηλίδου, Πορτοκαλίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Πλιαχά, Σαρακινίδης. Γραμματεία: Συρομάχου.

Βαρδινογιάνειο Αθλητικό Κέντρο 17:00 (Volley League ΕSAP TV): Ο.Φ.Η. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης. Παρατηρητής: Καρπουζάς. Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κανδιλιεράκης. Γραμματεία: Κουνδουράκη.

Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022
Δ.Βικέλας Σύρου 17:00 (Volley League ΕSAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά.