Φοίνικας – Κηφισιά 3-2: Ακόμα μία ματσάρα και νίκη για «πειρατές»

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι που κράτησε πέντε σετ, ο Φοίνικας επικράτησε της Κηφισιάς με 3-2, αλλά έχασε έναν σημαντικό πόντο μέσα στην έδρα του.

Η είδηση σε ένα ματς του Φοίνικα με την Κηφισιά δεν είναι να τελειώσει στα πέντε σετ, αλλά το να μην χρειαστεί τάι μπρέικ. Έτσι και στο σημερινό δεν υπήρξε κάποια είδηση. Οι Συριανοί επικράτησαν με 3-2 (24-26, 25-17, 20-25, 27-25, 15-10) μετά από 144 λεπτά αγώνα παίρνοντας 2 βαθμούς, με την ομάδα των Βορείων Προαστείων να παίρνει με την σειρά της 1 και να φτάνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της εξάδας. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έχασαν και άλλο έδαφος, καθώς με δεδομένο το ότι δεν υπάρχουν playoffs, το να χάνεις βαθμό στην έδρα σου και ειδικά από ομάδες που δεν είναι στην τετράδα, μπορεί να κάνει να χάσεις σημαντικό έδαφος.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν δύο φορές το προβάδισμα, με τους νησιώτες να ισοφαρίζουν και τις δύο. Την δεύτερη μάλιστα μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι που κράτησε τους πάντες σε αγωνία.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους ήταν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν 7-3, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-4 μετά από μπλοκ του Στερν στον Ντε Βάιερ. Η Κηφισιά δεν είχε «καθαρό μυαλό» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν μέχρι το +6 (11-5) στηριζόμενοι σε σερβίς και μπλοκ. Ο Φοίνικας έμεινε μπροστά και έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ 14-8. Αμπράο και Μαρκς κράτησαν «ζωντανή» την Κηφισιά σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Μιχάλοβις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κλείνοντας το σετ 15-10.

Διαιτητές: Συρίγος, Μπαρμπούνης. Γραμματεία Βρούτσης. Video check: Παπαδημητρίου.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 20-25, 27-15, 25-10) σε 144 λεπτά.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (19/33επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 11 (7/8επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/10επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 13 (9/21επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 29%αρ.), Στερν 13 (11/30επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 32%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 73%υπ., 41%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Καπετανίδης, Παπαδόπουλος Π., Μήλς 1 (1/2επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιγερ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 19 (16/31επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Κωτσάκης 6 (6/12π., 31%υπ., 19%αρ.), Λινάρδος 8 (6/7επ., 2 άσσοι), Μιχάλι 12 (9/13επ., 3 μπλοκ), Μαρκς 21 (18/43επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Σωνάκης (λ. - 48%υπ., 33%αρ.), Παπαδόπουλος Γ., Ρούσσης, Κωστόπουλος 3 (2/11επ., 1 άσσος, 62%υπ., 45%αρ.), Μελλές.

Τα αποτελέσματα της έβδομης αγωνιστικής

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-18, 25-23, 26-24)

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας 3-1 (25-23, 23-25, 25-17, 25-19)

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-2 (24-26, 25-17, 20-25, 27-25, 15-10)