ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Εμφατική νίκη για «ασπρόμαυρους» (vid)

Φώτης Καρακούσης

«Ασπρόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι στο Παλατάκι, με τον ΠΑΟΚ παίζοντας καλύτερα σε όλο το ματς να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-0. Πρώτη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε ντέρμπι, πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους «πράσινους».

Με ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε η 5η αγωνιστική της Volley League ανδρών. Στο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα καλύτερο βόλεϊ να επικρατεί των «πρασίνων» με 3-0 (25-23, 25-23, 25-20). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «ασπρόμαυρων» σε ντέρμπι μετά τις εκτός έδρας ήττες από Φοίνικα και Ολυμπιακό, αλλά και η πρώτη ήττα του «τριφυλλιού» στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μέχρι τώρα μετρούσε 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Εξαιρετικό μπλοκ και πίεση στον σερβίς

Οι γηπεδούχοι είχαν ως μεγάλο όπλο τους το μπλοκ έχοντας 9 έναντι μόλις 4 (και αυτά στο τέλος) των αντιπάλων τους, ενώ πίεσαν σε μεγάλο βαθμό και στο σερβίς παρότι δεν είχαν άσο. Αυτά ήταν τα δύο σημαντικά στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ, ενώ συνολικά και ο Ουόλς βρέθηκε σε καλύτερη μέρα από τον Γιάκομπσεν.

Δυνατό ξεκίνημα Παναθηναϊκού, αντίδραση ΠΑΟΚ και 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη στο σερβίς μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους. Ωστόσο στην συνέχεια κλείνοντας το μπλοκ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 13-13. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (15-17) το οποίο άμεσα εξανεμίστηκε. Από το 17-17 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 22-22. Στο 23-23 ένα λάθος σερβίς του Βαν ντεν Ντρις και ένα μπλοκ σε Κουμεντάκη έκαναν το 25-23 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Νέα μάχη και 2-0

Και το δεύτερο σετ ήταν γεμάτο αγωνία καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν ως το τέλος για να το πάρουν. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έπαιρναν μικρά προβαδίσματα, αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι με όπλο το μπλοκ κατάφεραν να κάνουν το 2-0 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. Ένα 2-0 που ήρθε με μία λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ και άνετη νίκη

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στο ματς και αυτό φάνηκε στο τάραφλεξ. Πήραν γρήγορα μια διαφορά τριών πόντων (11-8 και 14-11). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (15-14), αλλά και πάλι οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν, προηγήθηκαν με 21-15 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης, Παρατηρητής Αγώνα: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου. Διαιτητής Video Challenge: Μανώλης Γεωργιάδης.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) σε 86 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/17επ., 67%υπ., 24%αρ.), Oύντρις 14 (13/19επ.) / Κοκκινάκης (λ. - 82%υπ., 73%αρ.), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ 5π. (2/8επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18επ., 35%υπ., 18%αρ.), Ράπτης 14 (12/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 21%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31επ.), Στάλεκαρ 4 (4/6επ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 46%υπ., 15%αρ.), Μπάσης 1 (1 άσσος)