Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2: Μίλησε ο εγωισμός και έκαναν επική ανατροπή οι Πειραιώτες (vids)

Φώτης Καρακούσης

Μένοντας πίσω με 0-2 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και μπροστά στο ενδεχόμενο να υποστεί την 5η συνεχόμενη ήττα, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έβγαλε εγωισμό και επικράτησε με 3-2 σε ένα εξαιρετικό ματς.

Έχοντας χάσει τα 4 προηγούμενα παιχνίδια, από τα οποία τα δύο κόντρα στον ΠΑΟΚ για το League Cup, η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός ήθελε όσο τίποτα τη νίκη απέναντι στους Θεσσαλονικείς για το πρωτάθλημα, όχι μόνο για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, ωστόσο στο σημείο εκείνο μίλησε ο εγωισμός τους. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη επικρατώντας με 3-2 (19-25, 27-29, 25-19, 25-12, 15-7) και να κάνουν το τέσσερα στα τέσσερα στην Volley League.

Ντέρμπι με μεγάλη αγωνία και δύο σημαντικές απουσίες

Πριν ασχοληθούμε με το κάθε σετ ξεχωριστά, αξίζει να γίνει αναφορά στο θέαμα και την αγωνία που για ακόμα μία φορά άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους τους φίλους του βόλεϊ, αλλά και τις απουσίες που είχαν οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον έναν από τους βασικούς τους ακραίους και συγκεκριμένα τον Μιγιαΐλοβιτς και οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον βασικό τους διαγώνιο και πρώτο τους σκόρερ ως τώρα, τον Ούντρις.

Ξέφυγε από το 4-5 και έκανε με άνεση το 0-1 ο ΠΑΟΚ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 4-5. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας πολύ στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 7 πόντων (4-11) που ουσιαστικά τους έδωσε το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στο διάστημα αυτό, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 3, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν με άνεση στο 0-1.

Μεγάλο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Το δεύτερο σετ θα λέγαμε πως από τα πέντε ήταν το μοναδικό που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες. Οι «ερυθρόλευκοι» και οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν μαζί μέχρι το 10-10, όταν ο ΠΑΟΚ με ένα 4-0 προηγήθηκε με 10-14. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15 και από εκείνο το σημείο είχαμε ένα απόλυτο ντέρμπι. Κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα αλλά να μην ξεπερνάει αυτό το προβάδισμα τον 1 πόντο. Έτσι μετά από 4 χαμένα σετ μπολ, φτάσαμε στο 27-27 με μια επίθεση του Πετρέα και μια του Κουμεντάκη να κάνουν το 27-29 και το 0-2 για τους Θεσσαλονικείς.

Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης ο Ολυμπιακός

Παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, καθώς όπως αναφέραμε αν ο Ολυμπιακός έχανε θα ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα του, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν άμεσα να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων (10-4) δείχνοντας έτοιμοι να μειώσουν σε 1-2. Ο ΠΑΟΚ στο σημείο εκείνο έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να μειώσει στους 2 (12-10) και 14-12, αλλά οι γηπεδούχοι δεν του έδωσαν το δικαίωμα να ελπίζει σε κάτι παραπάνω. Κλείνοντας στο μπλοκ και με τον Πέριτς να είναι εξαιρετικός πήραν το σετ με 25-19 μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Μόνο οι Πειραιώτες στο 4ο

Αν ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-2, το 2-2 το έκανε δέκα φορές πιο εύκολα. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μπήκαν πολύ πιο δυνατά και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά των δύο ομάδων στο σετ αυτό που το μόνο που φαινόταν πως είχε ενδιαφέρον ήταν το αν οι φιλοξενούμενοι καταφέρουν να φτάσουν στον διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ολυμπιακό να κάνει δια περιπάτου το 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εύκολα και το τάι μπρέικ

Έχοντας καταφέρει να κάνει το 0-2 σε 2-2 και μάλιστα σχετικά εύκολα, ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά και στο πέμπτο και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ που χωρίς τον βασικό του διαγώνιο και πρώτο του σκόρερ δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους. Το μπλοκ των γηπεδούχων έκλεινε εξαιρετικά και έτσι έγινε με άνεση το 15-7 με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-2 και να παίρνει 2 πόντους και τον ΠΑΟΚ να φεύγει από το Ρέντη με 1.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πέριτς με 22 πόντους και τον ακολούθησαν οι Έγκλεσκαλνς με 18, Παγένκ με 12 και Δαλακούρας με 10. Για τους ηττημένους ο Κουμεντάκης είχε 21, ο Κουκλίνσκι 18 και ο Πετρέας 10.

Τα σετ: 3-2 σε 1.55. 19-25 (26’), 27-29 (32’), 25-16 (25’), 25-12 (19’), 15-7 (13’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 18 (17/42 επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ - 56% υπ., 25% άριστες), Δαλακούρας 10 (9/13 επ., 1 άσσος - 48% υπ., 36% άριστες) / Ζήσης (λ., 50% υπ., 37% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ. - 50% υπ., 50% άριστες), Κασαμπαλής 1 (λ., 1 άσσος) Χαραλαμπίδης

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Γουάλς 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (18/38 επ., 3 άσσοι - 49% υπ., 37% άριστες), Κουκλίνσκι 18 (14/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ - 45% υπ., 26% άριστες), Μπούτος 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 67% υπ., 50% άριστες), Σωτηρίου, Τζιουμάκας 3 (3/4 επ.), Γάτσης 1, Τακουρίδης 1