ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός 2-3: Πέρασαν από Σαντορίνη χάνοντας το τρίποντο οι «πράσινες»

Φώτης Καρακούσης
Παναθηναϊκός βόλεϊ

Μεγάλο ντέρμπι στη Σαντορίνη με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 2-0, τον ΑΟ Θήρας να ισοφαρίζει και τις «πράσινες» να επικρατούν τελικά με 3-2. Εντός έδρας νίκη με χαμένο βαθμό για ΑΕΚ κόντρα στο Μαρκόπουλο.

Μεγάλο ντέρμπι στη Σαντορίνη, με τον 3ο στον βαθμολογικό πίνακα ΑΟ Θήρας να υποδέχεται τον 2ο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, οι νησιοτοπούλες αντέδρασαν και ισοφάρισαν, με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να παίρνει με άνεση το τάι μπρέικ και μαζί και τη νίκη με 3-2 (19-25, 22-25, 25-17, 25-20, 5-15). Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» έφτασε τους 44 βαθμούς με τον Ολυμπιακό να είναι στην κορυφή με 44, ενώ η ομάδα της Σαντορίνης ανέβηκε στους 38 παραμένοντας στην 3η θέση μετά την απρόσμενη απώλεια βαθμού της ΑΕΚ κόντρα στο Μαρκόπουλο.

Στα του αγώνα στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, πίεσε στο σερβίς, κράτησε την υποδοχή και έφτασε με άνεση στο 2-0, ειδικά στο πρώτο στο οποίο οι γηπεδούχες σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Στο δεύτερο ο ΑΟ Θήρας ανέβασε την απόδοσή του και έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 19-19. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες έκαναν αρχικά ένα 2-0 και μετά ακόμα ένα κάνοντας έτσι το 22-25.

Παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, οι νησιώτισσες μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο 3ο και πήραν νωρίς μια διαφορά 4 πόντων (8-4). Οι «πράσινες μείωσαν στον πόντο με άμεσο 3-0, αλλά και πάλι ο ΑΟ Θήρας ανέκτησε τον έλεγχο και τον κράτησε με χαρακτηριστική άνεση ως το τέλος, κάτι που φαίνεται και με τον καλύτερο τρόπο στο 25-17 σκορ με το οποίο μείωσε σε 2-1. Με την ψυχολογία υπέρ τους μετά την μείωση του σκορ οι γηπεδούχες μπήκαν το ίδιο δυνατά και ισοφάρισαν στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ με τον κόσμο που γέμισε το κλειστό, μαζί με τους φίλους του Παναθηναϊκού, δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα, να πανηγυρίζουν το 2-2.

Στο 5ο και τελευταίο σετ οι πρωταθλήτριες δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Σαντορίνης. Μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή παίρνοντας συνεχόμενους πόντους και έφτασαν έτσι στο 2-3 παίρνοντας το σετ με 15-5, διαφορά που μιλάει από μόνη της όσον αφορά το πως πήγε το τάι μπρέικ.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Άτκινσον με 21 πόντους και την ακολούθησαν οι Καρκάσες και Σάμανταν με 16 και 14 αντίστοιχα. Για τις ηττημένες η Μερκάδο ήταν εξαιρετική με 26 πόντους και την ακολούθησαν οι Σαβάρκ και Φιτζόκ με 17 και 16 αντίστοιχα.

Πήρε τη νίκη αλλά έχασε βαθμό και η ΑΕΚ με Μαρκόπουλο, δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για ΠΑΟΚ

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια αυτό που ξεχωρίζει χωρίς την παραμικρή αμφιβολία είναι η απώλεια του τρίποντου από την ΑΕΚ στο εντός έδρας ματς με το Μαρκόπουλο. Η Ένωση επικράτησε, αλλά το έκανε με 3-2 (25-19, 23-25, 19-25, 26-24, 24-22). Μάλιστα τόσο το 2-2 όσο και το 3-2 το έκανε στις λεπτομέρειες με την ομάδα των Μεσογείων να φτάνει μια ανάσα από την μεγάλη έκπληξη χωρίς να τα καταφέρει.

Στο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ έκανε το δύο στα δύο στα τελευταία ματς επικρατώντας με 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) του Απολλώνιου και ανέβηκε στην 6η θέση, ενώ η ομάδα του Κερατσινίου έμεινε στην προτελευταία. Έκπληξη και στην Βούλα με τον Ηλυσιακό να περνάει επικρατώντας με 3-1 (24-26, 14-25, 25-18, 16-25) της Θέτιδας και να φτάνει τους 17 βαθμούς, ενώ η Θέτιδα έπεσε στην 7η θέση με 23.

Τέλος στη Λαμία, η τοπική ομάδα πήρε βαθμολογική ανάσα επικρατώντας με 3-0 (25-11, 25-19, 25-16) των Πεύκων. Οι «κυανόλευκες» έμειναν στην τελευταία θέση αλλά έφτασαν τους 12 βαθμούς με τον Απολλώνιο και τον Άρη να έχουν 13. Τα Πεύκα από την άλλη έμειναν στην 5η θέση με 25, αλλά πλέον νιώθουν την ανάσα και του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να νικήσει με 3-0 (25-17, 25-18, 25-19) τον Άρη και να αυξήσει στους 4 την διαφορά του από τον Παναθηναϊκό.