Πέρασε από Μαρκόπουλο ο ΠΑΟΚ, έχασε βαθμό και η μάχη για την πρωτιά αποκτά ενδιαφέρον

Μεγάλο παιχνίδι στα Μεσόγεια με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Μαρκόπουλου με 3-2, να χάνει βαθμό και πλέον η μάχη για την πρωτιά αποκτά ενδιαφέρον.

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, για την ακρίβεια στο πιο αμφίρροπο που μπορεί να γίνει σε αγώνα βόλεϊ, καθώς η νίκη κρίθηκε στα πέντε σετ, με την διαφορά στο καθένα να είναι η μικρότερη δυνατή, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει νικητής από τα Μεσόγεια επικρατώντας με 3-2 (25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16) του Μαρκόπουλου, παρέμεινε στην κορυφή 43 βαθμούς, με την μάχη της πρωτιάς να αποκτά ενδιαφέρον.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό 5-3 πήρε το προβάδισμα στο σκορ (5-7, 10-14) με τον ΑΟΜ όμως πάντα να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέφει. Οι ασπρόμαυρες έφτασαν στο +5 (15-20) με άσο της Βεργίδου, αλλά η απάντηση ήρθε με σερβίς της Καλανταρίδου (19-20) για να φτάσουμε στο 20-22. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα επίθεση, ο ΑΟΜ έτρεξε σερί 4-0 για το 24-22 και παρά το χαμένο σερβίς της Νάγκελς η Λέιθαμ τελείωσε το σετ (25-23).

Το σενάριο στο δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία του σκορ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 19-20 σε 19-22 με την εξαιρετική Κρολ, αλλά και πάλι ο ΑΟΜ βρήκε λύση από το μπλοκ ισοφαρίζοντας 22-22 και φτάνοντας σε σετ μπολ (25-24 με άσο της Νάγκελς). Η γηπεδούχος μάλιστα είχε την ευκαιρία να το τελειώσει, αλλά Κρολ και Μερτέκη έβγαλαν απίθανη άμυνα και στη συνέχεια η Μερτέκη με ατομικό μπλοκ στην Λέιθαμ έκανε το 25-25. Ο ΑΟΜ είχε και δεύτερο σετ μπολ που έσβησε η Κρολ, με την Πολωνή στην επόμενη φάση να βγάζει φανταστική άμυνα και την Κάφρεϊ να κάνει το 26-27, ενώ η Αμερικανίδα με νέα κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ στο 26-28.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου το 6-8 του ΠΑΟΚ έγινε 11-8 με την Καλανταρίδου στο σερβίς και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +5 (17-12). Οι ασπρόμαυρες όμως επέστρεψαν γρήγορα (17-15 άσος Μπλάνκο, 19-18 Κάφρεϊ) χωρίς ποτέ να ισοφαρίσουν και στο 24-23 η Λέιθαμ τελείωσε την επίθεση και το σετ...

Το αρχικό 2-5 του ΠΑΟΚ στη εκκίνηση του δ' σετ έδειξε μια αντίδραση, αλλά ο ΑΟΜ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε έχοντας μάλιστα σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 19-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να πιέσει από το σερβίς προσπερνώντας με 19-20 για να φτάσουμε και πάλι σε ένα φινάλε θρίλερ. Ο ΑΟΜ προηγήθηκε 23-22 με άσο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη γηπεδούχο να χάνει διπλή κόντρα μπάλα στο 25-25 και δυο επιθέσεις των Κάφρεϊ, Κρολ να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε αρχικά το πάνω χέρι (2-4), αλλά οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με τον ΑΟΜ στο +2 (8-6). Κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 14-12 όπου ο ΑΟΜ είχε διπλό ματς πόιντ. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο, η Φιτζμόρις με άουτ επίθεση έσβησε το δεύτερο με την Αμερικανίδα να είναι μοιραία στο φινάλε καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει και τις δύο επόμενες επιθέσεις , κάτι που έκαναν οι Κάφρεϊ και Κρολ δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Νικάκης, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σπίγγου, Τρίκκας, Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-28

3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18, 25-23

4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-27

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 14-16

Τα σετ: 2-3 (25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16 ) σε 135'.

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 78 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 19 (15/43 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Νάγκελς 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Φίτερερ 16 (10/14 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-40% άριστες) / Γούλα (λ, 55% υπ.- 22% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 36 (36/59 επ.), Στράντζαλη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-16% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 21 (17/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 10 (9/15 επ., 1 άσσο) / Κλέπκου (λ, 53% υπ.-35% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Μερτέκη 6 (4/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ.-20% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη.

Η γνώμη του πάγκου

Έλενα Κανελλοπούλου (Βοηθός προπονήτρια Μαρκοπούλου): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Παρά τη μεγάλη βαθμολογική διαφορά είδαμε την δουλειά που έχουν κάνει οι δύο ομάδες και πρόσφεραν υψηλού επιπέδου βόλεϊ. Είμαστε ευχαριστημένοι από τη δουλειά στη προπόνηση που φάνηκε και στην απόδοση μας στο γήπεδο. Ούτε μία στιγμή δεν τα παρατήσαμε. Ομάδες όπως ο Π.Α.Ο.Κ. έχει εμπειρία από τέτοιες συνθήκες, αλλά δείξαμε τη ποιότητά μας. Έχουμε ακόμα περιθώρια βελτίωσης».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε προετοιμαστεί με ιδιαίτερη προσοχή για τον αγώνα, γιατί το Μαρκόπουλο έχει αρκετές αθλήτριες που μπορούν να σου κάνουν ζημιά. Σήμερα η Λέιθαμ και η Φιτζμόρις έπαιξαν σε υψηλό επίπεδο. Ήταν περίπλοκα για εμάς, αλλά δεν ήταν η πρώτη φορά που βρεθήκαμε με τη πλάτη στο τοίχο. Είναι σημαντικό που πάλι καταφέραμε να γυρίσουμε τον αγώνα και να πάρουμε τη νίκη».

Ολυμπιακός

Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 0-3

Με τρίποντο συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 37 βαθμούς, όσους και η Α.Ε.Κ. και έναν περισσότερο από τον Παναθηναϊκό αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Ο Λορέντζο Μιτσέλι μετά την εκτός έδρας πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup στη Τσεχία μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες, με την Μαρία Γενιτσαρίδη να είναι πρώτη σκόρερ με 12 πόντους.

Ο Ηλυσιακός πάλεψε κυρίως στο πρώτο σετ, καθώς είχε προηγηθεί με 21-19. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός όμως έτρεξε σερί 0-6 για το 21-25. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά από το ξεκίνημα για να τα κατακτήσει με 17-25 και 16-25.

Διαιτητές: Λιάκου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κοσμόπουλος, Σταυράτη, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 14-16, 21-19, 21-25

2ο σετ: 6-8, 7-16, 12-21, 17-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 16-25) σε 72'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Γιώτα, Κασδοβασίλη 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Πένε 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Μπορχανί 5 (5/21 επ.), Ράντοβιτς 10 (10/24 επ., 47% υπ. - 29% άριστες), Φλιάκου 1 (μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζίγκα 1 (1 μπλοκ), Φωκιανού, Μπρουκς 2 (2/4 επ., 29% υπ. - 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 8 (8/16 επ., 33% υπ. - 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες) / Κοσμά (λ, 55% υπ. - 28% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γιώτα 2 (2/4 επ.), Γουίντερς 3 (3/5 επ.), Κούμπουρα 9 (9/19 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.

Άρης

ΖΑΟΝ – Άρης 0-3

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Άρη που έφυγε με το τρίποντο από το Ζηρίνειο.

Ο Γιάννης Τσαϊρέλης κόντρα στο νεανικό σύνολο του ΖΑΟΝ έδωσε ευκαιρία και στις δικές του νεαρές αθλήτριες ξεκουράζοντας τις βασικές (η Τσούμπα δεν έπαιξε καθόλου και οι υπόλοιπες πολύ λίγο) με τη γηπεδούχο μόνο στο δεύτερο σετ να στέκεται ανταγωνιστικά.

Διαιτητές: Γεωργάκη, Μάλφας, Παρατηρητής: Παπαστάμος, Επόπτες: Κολλάρου, Κουρτετσιώτης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 6-16, 9-21, 11-25

2ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 3-8, 6-16, 6-21, 07-25

Τα σετ: 0-3 (11-25, 15-25, 07-25) σε 62'.

*Οι πόντοι του ΖΑΟΝ προήλθαν από 2 άσσους, 16 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Ζ.Α.Ο.Ν. (Στέφανος Αμαξόπουλος): Καλιακούδα 2 (2/12 επ.), Κοβάνη, Παπαδάκη 7 (6/18 επ., 1 άσσο, 25% υπ.-08% άριστες), Κουμπούνη 1 (1/4 επ.), Κονσολάκη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρεντούμη 3 (3/18 επ., 23% υπ.-00% άριστες) / Πικουλή (λ, 25% υπ.-13% άριστες), Τσιάκου (λ, 33% υπ.-11% άριστες), Γεωργούλια 1 (1/4 επ.), Τριανταφυλλίδου, Αλυσανδράτου, Ευαγγέλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Σαλαγκούδη 3 (3 άσσοι), Απλαδά 6 (3/4 επ., 3 ), Κεραμιτσοπούλου 12 (7/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Καϊσέδο 4 (4/9 επ.40% υπ.-00% άριστες), Μπέτσεβα 7 (7/9 επ., 67% υπ.-00% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 83% υπ.-42% άριστες), Τάνη 1 (1 άσσο), Αποστολίδου 1 (1/3 επ.), Νταφοπούλου 4 (4/6 επ.), Λαμπριανίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκουθ 5 (4/10 επ., 1 άσσο, 75% υπ.-25% άριστες).

Στέφανος Αμαξόπουλος (προπονητής ΖΑΟΝ): «Για άλλη μια φορά τα κορίτσια έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν και είμαι περήφανος γι' αυτές. Στο δεύτερο σετ η εικόνα μας ήταν καλύτερη από άλλες φορές και αυτήν θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε και για τα επόμενα ματς. Όπως έχω ξαναπεί σε κάθε ματς οφείλουμε να είμαστε καλύτεροι».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Είχαμε μια ευκαιρία σήμερα να ξεκουράσουμε κάποιες αθλήτριες και να δούμε κάποιες άλλες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής. Συγχαρητήρια στα κορίτσια του ΖΑΟΝ που στέκονται αξιοπρεπώς στο γήπεδο και παλεύουν».

Αιγάλεω

Αιγάλεω – Λαμία 3-1

Σπουδαία νίκη που του δίνει το δικαίωμα να κοιτάζει πιο ψηλά στη βαθμολογία πήρε το Αιγάλεω, το οποίο νίκησε στην έδρα του με 3-1 σετ τη Λαμία.

Οι νεοφώτιστες με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 11 στο πρωτάθλημα, 2 λιγότερους από τον Α.Ο.Λ. που όμως θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία νίκη με 3-1 σετ στην Α' φάση του πρωταθλήματος και η ισοβαθμία κρίνεται στους συνολικούς κερδισμένους πόντους, με τη Λαμία να είναι στα σημεία καλύτερη (183-179).

Στο πρώτο σετ μετά το 7-8 το Αιγάλεω ξέφυγε στο σκορ, με το 13-10 να γίνεται 20-10 με τα σερβίς της Ιλιόνης Κελεσίδη που είχε και τρεις άσσους σε αυτό το διάστημα. Το σετ τελείωσε με 25-12 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας, με τη Λαμία να περνάει μπροστά με 20-21, ενώ έφτασε πρώτη και στο σετ μπολ. Το Αιγάλεω όμως ισοφάρισε σε 24-24, η Αριάνα Πιρβ έδωσε το προβάδισμα με +1 (25-24), για να κάνει το 2-0 σετ με 26-24 η Ιλιόνη Κελεσίδη με μπλοκ.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τη Λαμία να έχει έξι ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με την νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Ρόουζ Μεγκ για το 2-1 σετ με 27-29.

Εντυπωσιακή ανατροπή έκανε το Αιγάλεω στο τέταρτο σετ, καθώς το 15-20 της Λαμίας έγινε 22-20 για τις γηπεδούχες, με την πασαδόρο Κατερίνα Βλάχου να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αθλητριών του Α.Ο.Λ.. Με δύο μπλοκ από Πάνι Πετοβάρι και Ιλιόνη Κελεσίδη έγινε το 24-20, η Πετοβάρι στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 24-21 αλλά στην επόμενη φάση η ίδια διαμόρφωσε το 25-21 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαύρος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βέντρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 26-24

3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-19, 27-29

4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 13 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-12, 26-24, 27-29, 25-21) σε 107'

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1 άσσος), Σάντρικ 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (4/14 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντεκανί 16 (15/38 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Πιρβ 16 (14/25 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 47% άριστες), Πετοβάρι 32 (21/39 επ., 5 άσσοι, 6 μπλοκ) / Λύρα (λ, 35% υπ. - 23% άριστες), Μάρκου (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέμπους 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Ρόουζ 19 (14/38 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 11% άριστες), Κουτρουμπή 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Κτιστάκη 12 (7/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Μητακίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Τσιόγκα, Σουλιώτη 1 (1 άσσος).

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Πήραμε το τρίποντο που θέλαμε πολύ δύσκολα. Η Λαμία είναι μια μαχητικά ομάδα που πάλεψε το παιχνίδι. Στα κρίσιμα σημεία ήμασταν δυνατοί, δείξαμε πόσο το θέλαμε και πήραμε μία νίκη-χρυσάφι. Συνεχίζουμε».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Σέβομαι την ομάδα του Αιγάλεω και του δίνω συγχαρητήρια για τη προσπάθεια που κάνει. Από εκεί και πέρα δεν θα μιλήσω αγωνιστικά. Όπως εμείς οι προπονητές και οι αθλήτριες κρινόμαστε από τα λάθη μας, έτσι θα πρέπει να κρίνονται και οι διαιτητές για τα δικά τους. Σήμερα ξεκάθαρα η διαιτησία μας στέρησε έναν βαθμό που δικαιούμασταν».

Θέτιδα - ΑΟ Θήρας

Θέτιδα Βούλας – ΑΟ Θήρας 3-2

Την ανατροπή της αγωνιστικής πέτυχε η Θέτιδα στη Βούλα, η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 σετ από τον Α.Ο. Θήρας, παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τον νικητή να κρίνεται μετά από δύο και πλέον ώρες αγώνα. Η ομάδα της Σαντορίνης με όπλο την επίθεση κατάφερε να κατακτήσει τα δύο πρώτα σετ, με τη Θέτιδα να ανεβάζει την απόδοσή της, βελτιώθηκε από τη γραμμή του σερβίς (7-3 οι άσσοι) και με καλά στημένο μπλοκ (16-10) έφερε το παιχνίδι στο 2-2 και με τη ψυχολογία με το μέρος της πήρε τη νίκη.

Η Χάρντεμαν με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, η Χέιντεν σταμάτησε στους 18 ενώ από 17 είχαν Οικονομίδου και Παπαγεωργίου. Για τη Σαντορίνη η Μερκάδο είχε 31 και η Κέτσμαν 20.

Και στα δύο πρώτα σετ η Θέτιδα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τον 22ο πόντο, με τον Α.Ο. Θήρας στη συνέχεια να κάνει τις ανατροπές και με 23-25 και τα δύο να προηγηθεί με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Βούλας ήταν από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και μείωσε σε 1-2 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η Σαντορίνη είχε φτάσει να προηγείτε με +4 (12-16, 15-19), αλλά τη Θέτιδα σταδιακά να μειώνει τη διαφορά και να φέρνει το σετ στα ίσια με 20-20. Μία επίθεση της Οικονομίδου και ένα πέρασμα της Πολιτάνσκα διαμόρφωσαν το 25-23 για το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Πολιτάνσκα η Θέτιδα προηγήθηκε με 8-6 στην αλλαγή τερέν. Με μπλοκ της Κιουτσιούκη ο Α.Ο.Θ. μείωσε σε 11-10, αλλά στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Παπαγεωργίου στο σερβίς και την Χέιντεν στην επίθεση, η Θέτιδα έκανε σερί 4-0 για το 15-10 και το τελικό 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 23-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-20

4ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 25-23

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 15-10

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 25-20, 25-23, 15-10) σε 129'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 17 (12/41 επ., 5 μπλοκ), Χέιντεν 18 (12/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 46% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/50 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 17 (13/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μερκάδο 31 (28/58 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (20/46 επ., 62% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 49% υπ. - 33% άριστες), Ζιώγα 4 (4/6 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Φάκη 2 (2 άσσοι).

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Ήταν μία τρομερή προσπάθεια των αθλητριών μου. Δύο αθλήτριες ήταν αμφίβολες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αλλά έδωσαν τα πάντα και πήραν μία μεγάλη νίκη. Αυτή είναι η μία αλήθεια. Η άλλη είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το δεύτερο σετ, αλλά αδρανήσαμε. το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο και εμείς έχουμε βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Πιστεύω πως μπορούμε να καταφέρουμε να πάρουμε την πέμπτη θέση».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα. Περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και η Θέτιδα νίκησε. Είναι σημαντικό να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι γιατί σε λίγες μέρες έχουμε τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Από αύριο πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα».