ΠΑΟΚ – Θέτιδα 2-3: Επική ανατροπή και σπουδαία διπλό για Θέτιδα

Φώτης Καρακούσης

Απίστευτη, φοβερή, επική ανατροπή από Θέτιδα, με την ομάδα της Βούλας να βρίσκεται πίσω με 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Μίκρα και στο τέλος να φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με νίκη 3-2.

Ένα από τα καλύτερα και πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της χρονιάς ως τώρα έγινε στην Μίκρα. Ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Θέτιδα, όπου και τα 5 σετ που παίχτηκαν τελείωσαν με τον μικρότερη διαφορά που μπορεί να έχει κάθε σετ στο βόλεϊ (2 πόντοι). Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 2-0, αλλά η ομάδα της Βούλας με μία επική ανατροπή επικράτησε με 3-2 (26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20) στην έκπληξη της αγωνιστικής.

Παραλίγο «αυτοκτονία» στο πρώτο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο ο ΠΑΟΚ έδειχνε πως θα έκανε και με άνεση το 1-0, καθώς προηγήθηκε με 9-3 και 20-12. Στο σημείο εκείνο όμως από την μία οι γηπεδούχες κατέβασαν το πόδι από το γκάζι, από την άλλη οι φιλοξενούμενες το πάτησαν με δύναμη και με ένα επιμέρους 2-10, φτάσαμε στο 22-22. Ο ΠΑΟΚ παρά το σοκ της ισοφάρισης προηγήθηκε με 24-22, αλλά και πάλι η Θέτιδα αντέδρασε και έκανε το 24-24. Στο σημείο εκείνο και ενώ είχαν κάνει τα εύκολα (όπως φαινόντουσαν στο ξεκίνημα), εξαιρετικά δύσκολα, οι «ασπρόμαυρες» με τις Μερτέκη και Λι Ντα Γέονγκ με επίθεση και άσο αντίστοιχα, έκαναν το 26-24 παίρνοντας το πρώτο σετ.

Καλύτερες οι φιλοξενούμενες, αλλά στο τέλος έγινε το 2-0

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυνατά παίρνοντας μια διαφορά 3 πόντων την οποία και κράτησε μέχρι το 12-15. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ισοφάρισε σε 15-15 και μετά μέχρι και το 25-25 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι η Κογιάρ με δύο συνεχόμενους πόντους να κάνει το 27-25 και το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Μεγάλο ντέρμπι και στο τρίτο

Όπως αναφέραμε και στο ξεκίνημα και στα πέντε σετ η διαφορά ήταν η μικρότερη δυνατή. Στο τρίτο από το οποίο ξεκίνησαν και την αντεπίθεσή τους οι φιλοξενούμενες, παρότι αρχικά τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου προηγήθηκαν με 18-15. Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 20-20 και όλα κρίθηκαν στο 23-25, με την Καλαντάτζε να αστοχεί σε σερβίς και την Θέτιδα να μειώνει σε 2-1.

Νέα σπουδαία κόντρα και 2-2

Εξαιρετικό βόλεϊ είδαμε και στο τέταρτο σετ, με τις «ασπρόμαυρες» να προηγούνται με 6-3 και την Θέτιδα με εξαιρετική αντεπίθεση να κάνει το 9-14, δείχνοντας έτοιμη να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν πει τον τελευταίο τους λόγο πάντως , καθώς όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά προηγήθηκαν με 23-21. Εκεί όμως που όλοι περίμεναν πως ο ΠΑΟΚ θα έκανε το 3-1, η ομάδα της Βούλας με ένα εντυπωσιακό 0-4 έκανε το 2-2!

«Έπεσαν κορμιά» στο τάι μπρέικ

Και έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ όπου εκεί η αγωνία ξεπέρασε και αυτή των 4 προηγούμενων σετ. Οι δύο ομάδες ουσιαστικά πήγαιναν μαζί μέχρι το 18-18, χάνοντας και οι δύο ματς μπολ. Στο 18-18 όμως η Θέτιδα πήρε τους δύο συνεχόμενους πόντους και μαζί και την σπουδαία νίκη κόντρα σε μία ομάδα που έχει στόχο τον τίτλο.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η εντυπωσιακή Ανθούλη που έφτασε τους 33 πόντους, με την Άκτας να ακολουθεί με 26. Για τις ηττημένες η Κογιάρ είχε 26, η Μερτέκη 24 και η Πολυνοπούλου 15, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να κερδίσει.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Βασδέκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20 σε 147'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα είχε ένα πολύ καλό ματς σήμερα και κέρδισε δίκαια. Νομίζω μετά το δεύτερο σετ ήταν καλύτερη ομάδα στο τερέν.

Στον αθλητισμό η ήττα έρχεται από τα λάθη και εμείς τα πληρώσαμε. Θα στεναχωρηθούμε για το αποτέλεσμα σήμερα και αύριο είναι μια άλλη μέρα. Η Τετάρτη θα είναι μια ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Ποιος φανταζόταν πριν τέσσερα χρόνια ότι ο ΠΑΟΚ θα παίζει στην Ευρώπη».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς... Τον τελευταίο μήνα παλεύουμε όλα τα παιχνίδια και αυτό κάναμε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σήμερα έγινε ένα από τα καλύτερα ματς που έχω συμμετάσχει στην καριέρα μου και θα ήθελα να το δει περισσότερος κόσμος. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για βελτίωση».