ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 3-2: Ματσάρα και νίκη Ένωσης στο ντέρμπι «δικεφάλων» (vid)

Φώτης Καρακούσης

Μετά από μία ματσάρα που κράτησε κοντά στις δυόμιση ώρες, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 3-2 στο ντέρμπι των «δικεφάλων».

Φοβερό ματς με μεγάλες συγκινήσεις στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Οι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ πάλεψαν μέχρι τον τελευταίο πόντο στο ντέρμπι των «δικεφάλων» με την Ένωση να κερδίζει όχι μόνο τις «ασπρόμαυρες» με 3-2 (25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15), αλλά και την ατυχία. Οι «κιτρινόμαυρες» έμειναν χωρίς τις Βεργίδου και Διώτη από το 2ο σετ, αλλά δεν το έβαλαν κάτω, καταφέρνοντας να πάρουν την μεγάλη νίκη.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενες στο δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι, ναι μεν πήραν τον έναν βαθμό, αλλά σίγουρα θα ήθελαν το κάτι παραπάνω και πλέον περιμένουν τις αδερφές Λι που ξεκίνησαν το ταξίδι για Θεσσαλονίκη και λογικά θα βρίσκονται αύριο στην Ελλάδα, προκειμένου να συνεχίσουν ακόμα πιο δυνατά το πρωτάθλημα.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν μετά το 13-12 να πάρουν μια διαφορά και να κάνουν σχετικά άνετα το 1-0. Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το ότι η ΑΕΚ μετά τους τραυματισμούς των Βεργίδου και Διώτη εμφανίστηκαν «μουδιασμένες» και έκαναν το 1-1. Ένα 1-1 που αρχικά φαινόταν πως θα έρθει εξαιρετικά εύκολα καθώς προηγήθηκαν με 11-20, αλλά η Ένωση μείωσε σε 18-21. Στο σημείο εκείνο η Φιντόν πήρε πόντο και έτσι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε.

Ίδια μορφή είχαν και τα υπόλοιπα δύο σετ. Στο τρίτο η ΑΕΚ ξεπερνώντας τους τραυματισμούς ήταν καλύτερη και το πήρε με άνεση, ενώ στο τέταρτο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε στέλνοντας το ντέρμπι στο τάι μπρέικ. Εκεί είδαμε μια τεράστια κόντρα των δύο ομάδων που πήγαιναν πόντο-πόντο με τον «δικέφαλο του βορρά» να είναι μπροστά με 8-7 στην αλλαγή τερέν. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 7-9, αλλά οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 προηγήθηκαν με 10-9. Και πάλι ο ΠΑΟΚ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς καθώς προηγήθηκε με 11-13, αλλά η ΑΕΚ με τον κόσμο στο πλευρό της ισοφάρισε σε 13-13. Με τις φιλοξενούμενες να χάνουν δύο ματς μπολ, φτάσαμε στο 15-15, όταν ένα λάθος της Φιντόν και μια επίθεση των γηπεδούχων έκαναν το 17-15 με τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους αυτή την σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Μπράουν με 19 πόντους και την ακολούθησαν οι Λίντσεϊ και Τερέλ με 18. Για τις ηττημένες η Κογιάρ είχε 14, οι Πολυνοπούλου και Μερτέκη από 13 και η Φιντόν 11.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σταυράτη, Καλούδας, Γραμματεία: Κρανιά.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15) σε 128'

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 8 (6/26 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 16% άριστες), Λίντσεϊ 18 (16/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 24% άριστες), Τερέλ 18 (17/46 επ., 1 άσσος), Βεργίδου, Γκουντιμένκο 8 (5/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπράουν 19 (14/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 72% υπ. - 36% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Παπά, Τσοχατζή 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδια.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 13 (10/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 3 (3/5 επ.), Καλαντάτζε 8 (4/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κυπαρίσση 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 40% άριστες), Κογιάρ 14 (10/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιντόν 11 (6/32 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 26% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 64% υπ. - 41% άριστες), Μερτέκη 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 61% υπ. - 43% άριστες), Τσιόγκα.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Η αλήθεια είναι ότι χίλιες φορές θα προτιμούσαμε να χάναμε 3-0 σετ και να ήταν καλά τα δύο κορίτσια που χτύπησαν, η Διώτη και η Βεργίδου. Στον αθλητισμό προέχει η υγεία και το αποτέλεσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ήταν ένα μεγάλο σοκ για εμάς, καθώς μέσα σε πέντε λεπτά είχαμε δύο σοβαρούς τραυματισμούς. Οι συμπαίκτριές τους έκλαιγαν στον πάγκο. Όμως πρέπει να τους δώσω συγχαρητήρια γιατί κράτησαν τη συγκέντρωσή τους και πήραν μία μεγάλη νίκη, ειδικά η Μαρίνα Τσοχατζή είχε να προπονηθεί μία εβδομάδα λόγω γαστρεντερίτιδας και μπήκε και έπαιξε πολύ καλά. Ήταν αγχωτικό και ψυχοφθόρο παιχνίδι. Θα πρέπει να καταλάβει ο κόσμος όμως ότι πάντα προέχει η υγεία των αθλητών και των αθλητριών και το αποτέλεσμα είναι δευτερεύον».

Τάκης Φλώρος (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Είχαμε τις ευκαιρίες μας να πάρουμε το παιχνίδι. Περισσότερο εμείς δεν είχαμε την τόλμη να τελειώσουμε το πέμπτο σετ. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε και είχε πλεονέκτημα η Α.Ε.Κ. που έπαιζε στην έδρα της, αλλά άμα θες να κάνεις πρωταθλητισμό αυτά πρέπει να τα ξεπεράσουμε. Έχουμε τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν συνεχόμενα και παίζουμε τώρα μεσοβδόμαδα με τον Ολυμπιακό στην έδρα μας».