ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 2-3: Τελικός AO Θήρας - ΠΑΟΚ στο Κύπελλο (vid)

Ο ΑΟ Θήρας απέκλεισε εκτός έδρας με ανατροπή (3-2) του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό και προκρίθηκε για 2η φορά στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα έχει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Ο ΑΟ Θήρας και ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο Κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ γυναικών της σεζόν 2020-21.

Η ομάδα της Σαντορίνης με ανατροπή επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό για 2η φορά μετά από το 2019 (το 2020 δεν ολοκληρώθηκε).

Ο ΑΟ Θήρας μετά από τον Ολυμπιακό απέκλεισε και τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο και θα έχει παλέψει απέναντι στον ΠΑΟΚ που θα παίξει για πρώτη φορά σε τελικό για τον τίτλο.

Η ομάδα της Σαντορίνης επέστρεψε από το 2-1 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί θα προηγηθεί με 4-7 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 θα πάρει προβάδισμα με 8-7 και εν συνεχεία με 9-8.

Οι "πράσινες" διατηρούν το προβάδισμα (11-10) αλλά ο ΑΟ Θήρας μ' ένα σερί 4-0 θα κερδίσει το σετ και το παιχνίδι!

Ο αγώνας

Καθ'όλη την διάρκεια του πρώτου σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα περισσότερο από δύο πόντους.

Το 16-14 του Παναθηναϊκού έγινε 17-16 για τη Θήρα, με τον Απόστολο Οικονόμου να βλέπει το πρόβλημα στην υποδοχή και πέρασε στο ματς την Εβίτα Λεωνίδου αντί της Μαρίας Τσιτσιγιάννη.

Η αλλαγή του τεχνικού του τριφυλλιού απέδωσε και το σετ ήρθε στα ίσια 19-19 με επίθεση της Εύας Χαντάβα. Ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτος στο σετ μπολ (24-23), είχε τρεις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, όμως ο Α.Ο. Θήρας είχε τις λύσεις και ισοφάριζε. Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της Σαντορίνης και στη συνέχεια η Ρουμάνα Χουντέκοβα κάρφωσε άουτ για το 28-26 της Θήρας.

Εντυπωσιακό ήταν και το δέυτερο σετ. Με την Ρομάνα Χουντέκοβα να τελειώνει τις πάσες που τις δόθηκαν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-2. Με άσσο της Ραϊμαριέλι Σάντος ο Α.Ο. Θήρας πέρασε μπροστά με 8-6, με το τριφύλλι να ισοφαρίζει λίγο αργότερα μετά από άουτ επίθεση της Παναγιώτας Διώτη (10-10).

Με την Κέντρα Ντάλκε να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους ο Α.Ο. Θήρας απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15) και με άσσο της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου διαμορφώθηκε το 20-15. Ο Παναθηναϊκός, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με κορυφαίες τις Εύα Χαντάβα, Ρέιτσελ Σάντσες έφερε το σετ στα ίσια (21-21) και πέρασε μπροστά με 22-21. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε αυτή το πρώτο σετ μπολ με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη (24-23), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που το κατέκτησε μετά από άσσο της Εύας Χαντάβα για το 27-25.

Μετά το αρχικό 3-2 υπέρ του Α.Ο. Θήρας, το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Ενώ το σκορ ήταν 5-4, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0 για το 11-4, με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει και κόκκινη κάρτα στον προπονητή του Α.Ο. Θήρας Κώστα Παπαδόπουλο για τις έντονες διαμαρτυρίες του για την προηγούμενη φάση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +9 (19-10) με το σετ να τελειώσει με 25-17 μετά από άουτ σερβίς της Κωνσταντίνας Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ, ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-3 μετά από μπλοκ της Ειρήνης Τσομπανίδου στη Ρέιτσελ Σάντσες. Η Κουβανή κεντρική του Παναθηναϊκού με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το προβάδιμα στον Παναθηναϊκό (10-9), όμως η Κέντρα Ντάλκε έφερε ξανά το σετ στα ίσια (10-10). Η ομάδα των Κυκλάδων πίεσε από το σερβίς και με μπλοκ της Χαυεζηευστρατιάδου στην Τσιτσιγιάννη ξέφυγε με +3 (17-14). Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε και η Ντάλκε με άσσο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-18).

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να έχει το προβάδισμα και μετά το 7-4, ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε εσπευμένα τάιμ άουτ. Τα σερβίς της Χαντάβα και ένα μπλοκ της Σάντσες στην Βλαχάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά στο ματς (8-7), με την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +3 (11-8). Στην επόμενη φάση η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ στην Χουντέκοβα έκανε το 11-9 και πήγε στο γραμμή του σερβίς και εκεί ξεκίνησε και η ανατροπή του Α.Ο.Θ.. Με τα σερβίς της Ελληνίδας κεντρικής η ομάδα της Σαντορίνης έτρεξε σερί 6-0 (είχε και δύο άσσους) και πήρε το σετ με 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ.

*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (10/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Νεΐκοβα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Τσιτσιγιάννη 16 (14/33 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 25 (19/52 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Σάντσες 20 (15/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, ) / Ξηντάρα (λ, 43% υπ. - 37% άριστες), Λεωνίδου, Μεταξά 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντάλκε 23 (19/49 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Βλαχάκη 18 (16/35 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (7/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 7 (7/25 επ.) , Τσομπανίδου 7 (2/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. - 48% άριστες), Παναγιωτίδου, Γουάλας 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ).