Πήγασος - Φοίνικας 2-3: Στη Σύρο η πρόκριση, στην Πολίχνη τα μπράβο! (vids)

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα απίστευτο ημιτελικό, ο Φοίνικας όχι απλά δυσκολεύτηκε, αλλά βρέθηκε μια ανάσα από τον αποκλεισμό, με τους «πειρατές» να επικρατούν με 3-2 του Πήγασου που έκλεψε την παράσταση στο ματς αυτό.

Πριν τον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στον Πήγασο Πολίχνης και τον Φοίνικα Σύρου, δεν ήταν λίγοι όσοι περίμεναν μια άνετη νίκη των «πειρατών» που στο τελευταίο διάστημα έδειχναν πως βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση από οποιαδήποτε ομάδα στην χώρα μας. Ωστόσο λογάριαζαν χωρίς του πρωταθλητές της Pre League, μια ομάδα χωρίς κανέναν ξένο που όχι απλά κοίταξε στα μάτια τον σπουδαίο του αντίπαλο, αλλά πήγε το ματς στα πέντε σετ. Οι νησιώτες ήταν τελικά αυτοί που προκρίθηκαν στον τελικό, επικρατώντας με 3-2 (25-19, 18-25, 20-25, 25-21, 10-15) και περιμένουν τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό για να δουν τον αντίπαλό τους στον τελικό.

Όλα κρίθηκαν σε μια περιστροφή

Πριν πάμε στο κάθε σετ ξεχωριστά, να αναφερθούμε στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-8, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους νησιώτες. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Μιχάλοβιτς και ο Πήγασος είχε την χειρότερη περιστροφή του, με το εντυπωσιακό Μήλη στο 4, την μόνη θέση που αντιμετώπιζε πρόβλημα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Συριανοί και με ένα φοβερό σερί επικράτησαν με 15-10 παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου.

Φοβερό ξεκίνημα Πήγασου και 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που πήρε ο Πήγασος ο οποίος μπαίνοντας με άγνοια κινδύνου σε αυτόν τον αγώνα πίεσε στα όρια του λάθους στο σερβίς και έκανε το 1-0. Ένα 1-0 που έγινε δύσκολα, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 15-15. Στο σημείο εκείνο πήγε ο Εφραιμίδης στο σερβίς ο Πήγασος έκανε ένα σερί 6-0 και όλα τελείωσαν.

Με την ίδια άνεση το 1-1

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ, αλλά από την ανάποδη. Στο 5-5 ο Φοίνικας ήταν αυτός που έκανε το δικό του σερί, πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων (5-11) και μπορεί ο Πήγασος να μείωσε στον πόντο (12-13), αλλά οι νησιώτες ανέβασαν και πάλι στροφές φτάνοντας με άνεση στο 1-1.

Και πάλι ο Φοίνικας ήταν καλύτερος και προηγήθηκε

Πολλοί περίμεναν πως μετά το 1-1, ο Φοίνικας θα έφτανε άνετα στη νίκη, αλλά και πάλι οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν και με το παραπάνω και στο τρίτο σετ. Προηγήθηκαν μάλιστα με 7-4, αλλά με τον Κόστα να είναι πραγματικά εντυπωσιακό, έχοντας στο σετ αυτό 4 μπλοκ, ενώ ήταν αλάνθαστος και στην επίθεση, ο Φοίνικας έκανε το 1-2 παίρνοντας το προβάδισμα.

Πολύ σκληρός για να «πεθάνει» ο Πήγασος και 2-2

Ο Πήγασος ξεκίνησε καλύτερα και στο δ' σετ ξεφεύγοντας με 3-0, αλλά απάντησε άμεσα ο Μιχάλοβιτς για το 4-4, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (8-6 μπλοκ Κομητούδη) κι έφτασαν στο +4 (13-9 επιθέσεις Κεσεσίδη, Μήλη) το οποίο διατήρησαν μέχρι το 14-10. Το άουτ του Μαυροβουνιώτη και η επίθεση του Ιερεσουέλο έφεραν τον Φοίνικα στον πόντο, ωστόσο μπλοκ των Κομητούδη, Στίγγα στον Φράγκο διαμόρφωσε το 17-14 για να ακολουθήσει η φάση του αγώνα. Οι παίκτες του Πήγασου έβγαλαν τρομερές άμυνες, ο Τσαδήμας μπόρεσε να κάνει πάσα χωρίς να βλέπει τον Μήλη που τελείωσε τη φάση για το 18-14. Το σετ όμως είχε δρόμο ακόμη καθώς ο Ιερεσουέλο με άσο κι ο Τζιουμάκας με μπλοκ έφεραν νέα ισορροπία (18-17) η οποία χάθηκε πολύ γρήγορα με τη διαμόρφωση του 22-18 (άουτ Στερν). Ο Πήγασος έχασε δύο κόντρες για το +5 κι ο Τζιουμάκας με δικά του μπλοκ έφερε το 22-20. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος που πήρε με τον Πήγασο να ισοφαρίζει 2-2.

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 2 άσσους, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 18-25, 20-25, 25-21, 10-15) σε 127'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 24 (23/45 επ., 1 άσσος, 79% υπ. - 44% άριστες), Μήλης 27 (25/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Κεσεσίδης 6 (6/12 επ.), Εφραιμίδης 4 (4/16 επ., 76% υπ. - 48% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. - 65% άριστες), Τσιράκης (λ), Μπαρδούκας, Μποζίδης.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 20 (14/35 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιερεσουέλο 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόστα 20 (14/18 επ., 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Φράγκος 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 46% άριστες), Στερν 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 63% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαλεξίου 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.