Κακή εμφάνιση και ήττα από Τσεχία (vids)

Φώτης Καρακούσης
Εθνική Γυναικών

Μια μέρα μετά την εξαιρετική εμφάνιση και τη νίκη επί της Σουηδίας, η Εθνική ομάδα παρουσίασε κακό πρόσωπο κόντρα στην Τσεχία γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 για την 3η αγωνιστική του Eurovolley.

Με το μυαλό να είναι περισσότερο στο χθεσινό πολύ καλό παιχνίδι κόντρα στη Σουηδία, το οποίο η Εθνική μας ομάδας κέρδισε, τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Τσεχία για την 3η αγωνιστική του Eurovolley. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 3-0 (21-25, 23-25, 17-25), αλλά φυσικά τίποτα δεν έχει κριθεί αναφορικά με την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Αυτό που θα πρέπει να κρατήσει από την ήττα είναι οι αντιδράσεις στο 1ο και 2ο σετ και φυσικά να πετάξει αυτή στο 3ο που ουσιαστικά δεν υπήρξε ποτέ.

Το σερί της Τσεχίας στο 18-18 της έδωσε το πρώτο σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε νωρίς να πάρει μια διαφορά 4 πόντων (12-8) δείχνοντας έτοιμη για την δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μετά από την χθεσινή κόντρα στην Σουηδία. Η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 13-13. Στο 14-14 όμως οι Τσέχες ήταν αυτές που πήραν προβάδισμα τριών πόντων, η Ελληνίδες έκαναν το 18-18, σημείο που ουσιαστικά τελείωσαν όλα όσον αφορά το σετ. Με όπλο το μπλοκ, οι τυπικά φιλοξενούμενες έκαναν ένα 4-0 σερί και όλα τελείωσαν παίρνοντας άνετα το σετ με 21-25.

Πάλεψαν για την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν οι Ελληνίδες

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 8-9, αλλά εκεί η Τσεχία με την ίδια συνταγή που είχε στο πρώτο, δηλαδή την πίεση στο σερβίς και το δυνατό μπλοκ, που είτε κέρδιζε πόντους, είτε έσπαγε μπάλες, κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά φτάνοντας στο 9-14. Μια διαφορά που όχι μόνο κράτησε, αλλά την αύξησε ακόμα παραπάνω φτάνοντας στο 11-19, ούσα ανώτερη σε όλους τους τομείς από την Ελλάδα. Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο σετ και μείωσαν σε 16-20 με ένα επιμέρους 5-1 και στην συνέχεια πιέζοντας; ακόμα περισσότερο στο σερβίς έφτασαν την διαφορά στους 2 (22-24), αλλά τραγικό λάθος από την Ξανθοπούλου που έκανε άσχημη πάσα και των συμπαικτριών της που δεν πέρασαν την μπάλα, την στιγμή που θα μπορούσε να γίνει κόντρα επίθεση για να μειωθεί η διαφορά στον πόντο, έκανε το 23-25 και το 0-2 για την Τσεχία.

Καμία αντίδραση και 0-3

Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ του αγώνα, η Ελλάδα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει. Η Τσεχία και πάλι πήρε νωρίς-νωρίς μια διαφορά την οποία σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα την κράτησε με χαρακτηριστική ευκολία, καθώς η Εθνική μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έτσι έγινε και το άνετο 17-25 και το 0-3 για τις Τσέχες.