Νίκησε τη Σουηδία και βλέπει πρόκριση η Εθνική γυναικών (vids)

Φώτης Καρακούσης
Εθνική Γυναικών

Με ασταμάτητη την Μάρθα Ανθούλη η Εθνική επικράτησε με 3-1 της Σουηδίας, πέτυχε την 1η της νίκη σε Eurovolley μετά το 2019 και ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το νέο αίμα της Εθνικής ομάδας δείχνει πως μπορεί. Το κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση επικράτησαν με 3-1 (23-25, 25-19, 25-27, 23-25) της Σουηδίας, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη σε Eurovolley από τις 25/5/2019, όταν είχαν επικρατήσει της Φινλανδίας επίσης με 3-1 και έδειξαν πως αν συνεχίσουν έτσι μπορούν την πρόκριση.

Άντεξαν στο τέλος των σετ που κέρδισαν

Το σημαντικό για την Εθνική γυναικών, εκτός φυσικά από τη νίκη, είναι πως κατάφεραν στα τρία σετ που είχαν προβάδισμα και το έχασαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην κατάκτηση και των δύο. Αντίδραση που δεν βγήκε στο 3ο σετ της πρεμιέρας με τη Γερμανία, αλλά είναι σημαντικό πως βγήκε και έδωσε έτσι την μεγάλη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Μια νίκη πολλή σημαντική, όχι μόνο ψυχολογικά, αλλά και βαθμολογικά, καθώς η Σουηδία είναι από τις ομάδες που έχουν ως στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ανέτρεψε την διαφορά, άντεξε στην πίεση και έκανε το 0-1

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο η Σουηδία ξεκίνησε καλύτερα, πήρε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Εθνική μας ομάδα αντέδρασε και προηγήθηκε με 14-17. Οι τυπικά γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά στο τέλος τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ άντεξαν στην πίεση καταφέρνοντας να κάνουν έτσι το 0-1 έχοντας ως πρωταγωνίστριες τις Ανθούλη και Νικολογιάννη.

Άνετα η Σουηδία το 1-1

Στο δεύτερο οι Σοηδέζες μπήκαν πιο δυνατά, πήραν από νωρίς μια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν να την κρατήσουν ως το τέλος. Η Εθνική μας ομάδα στο διάστημα αυτό προσπάθησε να μπει στο σετ και να πιέσει, αλλά η Σουηδία με όπλο το σερβίς και πιέζοντας στο μπλοκ έφτασε σχετικά εύκολα στο 1-1.

Νέο θρίλερ στο 3ο

Το στοιχείο του θρίλερ επανήλθε στο γ' σετ με τις Ελληνίδες διεθνείς να μας προκαλούν αλλεπάλληλα... καρδιακά επεισόδια στο φινάλε. Η Σουηδία προηγήθηκε 4-6 με άσο της Χάακ για να ισοφαρίσουμε 8-8 και 12-12 (από 10-12) και να περάσουμε 15-14 με άσο της Νικολογιάννη. Η Ελλάδα έφτασε στο +2 (18-15) με ατομικό μπλοκ της Στράντζαλη στην Χάακ και κόντρα επίθεση της αρχηγού για να μείνει αυτή η διαφορά μέχρι το 22-19. Η Χάακ με άσσο μείωσε στον πόντο (22-21), η Ανθούλη πήρε την αλλαγή (23-21) και στην επόμενη φάση χάθηκε κόντρα επίθεση αφού η μπάλα γλίστρησε στα χέρια της Κωνσταντινίδου. Αντί για 24-21 το σκορ έγινε 23-24 (άουτ Νικολογιάννη, κόντρα Χάακ). Η Νικολογιάννη έσβησε το σετ μπόλ, αλλά έδωσε δεύτερο χάνοντας το σερβίς για να τη μιμηθεί η Βάσερφάλερ (25-25). Στην επόμενη φάση το καλό σερβίς της Καλαντάτζε οδήγησε σε λάθος επίθεση της Λάζιτς και η εκπληκτική άμυνα της Νικολογιάννη έφερε την κόντρα της Στράντζαλη για το 27-25 και το υπέρ μας 2-1!!!

Κράτησαν και πάλι και πήραν τη νίκη

Και πάλι όμως μπήκαμε νωθρά στο δ' σετ με τη Σουηδία να προηγείται 0-3 και να χάνει κόντρα επίθεση, αλλά τις πιάσαμε αμέσως (4-4 άσος Στράντζαλη) και προσπεράσαμε 9-8 με άουτ της Χάακ η οποία λογικό ήταν να έχει κουραστεί και το 11-11 έγινε 13-11 με μπλοκ της Λαμπρούση στην Σουηδέζα διαγώνια ενώ με δικό της σερβίς ήρθε το νέο λάθος για το 15-12. Το ματς φάνηκε να τελειώνει όταν το 18016 έγινε 22-16 με τη Σουηδία να τα εχει χάσει και να παίρνει ανάσες από το λάθος των διαιτητών (έδωσαν φιλέ σε φάση που είχαμε κόντρα επίθεση, η Σουηδία κέρδισε το challenge) και το 23-18 έγινε 23-21 (άουτ Νικολογιάννη). Η Ανθούλη έφερε το τριπλό ματς μπολ, η Λάζιτς έσβησε το πρώτο και έστειλε τη Χάακ στο σερβίς με την Στράντζαλη να κρατάει την υποδοχή και την Ανθούλη να τελειώνει μια τρομερά δύσκολη επίθεση για το τελικό 25-22 και τους έξαλλους πανηγυρισμούς όλης της ελληνικής αποστολής.