TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE
  • CLUB FRIENDLY
  • UEFA EUROPA LEAGUE
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -

    vs

    ΑΡΣΕΝΑΛ -

  • LIVE

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 16

    vs

    ΒΙΛΕΡΜΠAΝ 18

  • LIVE

    ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 25

    vs

    ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 17

  • ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ -

    vs

    ΡΕAΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ -

  • ΜΙΛAΝΟ -

    vs

    ΚΙΜΚΙ -

  • ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ -

    vs

    ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚAΟΥΝΑΣ -

  • ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ -

    vs

    ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ U19 -

  • ΑΠΟΕΛ -

    vs

    ΒΑΣΙΛΕΙΑ -

  • ΓΟΥΛΒΣ -

    vs

    ESPANYOL -

  • ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ -

    vs

    ΜΠΡAΓΚΑ -

ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Και την τελευταία αγωνιστική θα γίνει χαμός

Και την τελευταία αγωνιστική θα γίνει χαμός

Και την τελευταία αγωνιστική θα γίνει χαμός

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η τέταρτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και την Τρίτη που ολοκληρώνεται η πρώτη φάση θα γίνει χαμός σε όλους τους ομίλους.

Μεγάλα παιχνίδια, αλλά χωρίς την σπουδαία έκπληξη είχαμε και την προτελευταία ημέρα της πρώτη φάσης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ιταλία και την Βουλγαρία. Στον πρώτο όμιλο το Βέλγιο κέρδισε άνετα τον Άγιο Δομήνικο με 3-0, ενώ η Αργεντινή στο ντέρμπι επικράτησε της Σλοβενίας με 3-2.

Στον δεύτερο όμιλο η Ολλανδία συνέχισε την επέλασή της επικρατώντας με 3-1 και της Αιγύπτου και πλέον από αουτσάιντερ πρόκρισης ελπίζει ακόμα και στην πρώτη θέση, ενώ η Βραζιλία κόντρα στον Καναδά σοβαρεύτηκε και κέρδισε με 3-1 αφήνοντας πίσω της την ήττα από τους «οράνιε».

Πάμε στν τρίτο όμιλο όπου η Ρωσια μετά το στραπάτσο από τις ΗΠΑ παίζοντας ουσιαστικά με την δεύτερη εξάδα της επικράτησε του Καμερούν με 3-0, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι η Αυστραλία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε με 3-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κλείνοντας στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο, η Κούβα στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της βραδιάς επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 3-1 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ στο Ιράν-Πολωνία, οι Πολωνοί μετέτρεψαν το ντέρμπι σε περίπατο επικρατώντας με 3-0.

Το πανόραμα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες, το υπόλοιπο πρόγραμμα, αλλά και οι όμιλοι της Β’ φάσης έχουν ως εξής:

Α’ όμιλος (Ρώμη, Φλωρεντία – Ιταλία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)

Βέλγιο – Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος – Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)

Ιταλία – Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία – Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22 20-25, 13-25)

Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Βέλγιο – Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)

Ιταλία – Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία – Βέλγιο 1-3 (25-14, 23-25, 14-25, 19-25)

Άγιος Δομίνικος – Ιταλία 0-3 (12-25, 18-25, 15-25)

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-18, 25-13, 25-17)

Αργεντινή – Σλοβενία 3-2 (25-18, 22-25, 27-29, 25-17, 15-13)

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

18.00: Ιαπωνία - Αργεντινή

22.15: Ιταλία - Σλοβενία

Βαθμολογία

1.Ιταλία, 4 νίκες-0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-1 σετ

2.Βέλγιο, 3 νίκες-2 ήττες, 10 βαθμοί, 11-8 σετ

3.Σλοβενία, 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 11-7 σετ

4.Αργεντινή 2 νίκες-2 ήττες, 5 βαθμοί, 8-8 σετ

5.Ιαπωνία, 1 νίκη-3 ήττες, 3 βαθμοί, 5-9 σετ

6.Άγιος Δομήνικος, 0 νίκες-5 ήττες, 0 βαθμοί, 1-15 σετ

Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Γαλλία – Κίνα 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)

Ολλανδία – Καναδάς 0-3 (15-25, 23-25, 18-25)

Βραζιλία – Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-22)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αίγυπτος – Καναδάς 0-3 (25-27, 28-30, 19-25)

Βραζιλία – Γαλλία 3-2 (25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Κίνα – Ολλανδία 1-3 (21-25, 13-25, 25-23, 13-25)

Γαλλία – Αίγυπτος 3-0 (25-22, 25-23, 25-16)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Καναδάς – Κίνα 3-1 (25-22. 25-19, 21-25, 25-23)

Ολλανδία – Βραζιλία 3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-21)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Κίνα – Αίγυπτος 1-3 (26-28, 24-26, 25-17, 21-25)

Ολλανδία – Γαλλία 3-2 (23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13)

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Αίγυπτος – Ολλανδία 1-3 (18-25, 21-25, 25-23, 16-25)

Βραζιλία – Καναδάς 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-16)

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

17.00: Κίνα - Βραζιλία

20.30: Καναδάς - Γαλλία

Βαθμολογία

1.Ολλανδία, 4 νίκες-1 ήττα, 11 βαθμοί, 12-8 σετ

2.Καναδάς, 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 10-4 σετ

3.Βραζιλία, 3 νίκες-1 ήττα, 8 βαθμοί, 10-6 σετ

4.Γαλλία, 2 νίκες-2 ήττες, 8 βαθμοί, 10-6 σετ

5.Αίγυπτος, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-13 σετ

6.Κίνα 0 νίκες-4 ήττες, 0 βαθμοί, 3-12 σετ

Γ' όμιλος (Μπάρι - Ιταλία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Καμερούν – Τυνησία 3-0 (25-20, 28-26, 25-21)

Αυστραλία – Ρωσία 0-3 (21-25, 20-25, 16-25)

ΗΠΑ – Σερβία 3-2 (15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία – ΗΠΑ 2-3 (23-25, 20-25, 25-22, 25-23, 10-15)

Καμερούν – Σερβία 0-3 (28-30, 16-25, 17-25)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία – Καμερούν 3-1 (21-25, 25-17, 25-22, 25-20)

Ρωσία – Τυνησία 3-0 (25-19, 25-06, 25-19)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Σερβία – Τυνησία 3-1 (20-25, 25-20, 25-21, 25-20)

ΗΠΑ – Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-23, 25-20)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Καμερούν – ΗΠΑ 0-3 (18-25, 20-25, 14-25)

Σερβία – Αυστραλία 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-19)

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Ρωσία – Καμερούν 3-0 (25-16, 30-28, 25-15)

Αυστραλία – Τυνησία 3-1 (16-25, 25-17, 25-19, 25-16)

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

18.00: ΗΠΑ - Τυνησία

21.30: Σερβία - Ρωσία

Βαθμολογία

1.ΗΠΑ, 4 νίκες-0 ήττες, 10 βαθμοί, 12-5 σετ

2.Σερβία, 3 νίκες-1 ήττα, 10 βαθμοί, 11-5 σετ

3.Ρωσία, 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 10-3 σετ

4.Αυστραλία 2 νίκες-3 ήττες, 7 βαθμοί, 9-11 σετ

5.Καμερούν, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-12 σετ

6.Τυνησία, 0 νίκες-4 ήττες, 0 βαθμοί, 2-12 σετ

Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-14, 25-18)

Κούβα – Πολωνία 1-3 (18-25, 19-25, 25-21, 14-25)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο – Πολωνία 0-3 (14-25, 12-25, 15-25)

Ιράν - Βουλγαρία 3-1 (25-22, 25-21, 22-25, 25-19)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Φινλανδία – Κούβα 3-1 (25-19, 25-19, 20-25 25-16)

Βουλγαρία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Κούβα – Ιράν 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 19-25)

Πολωνία – Φινλανδία 3-1 (25-20, 26-28, 25-16, 25-15)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο – Φινλανδία 2-3 (19-25, 23-25, 29-27, 25-21, 10-15)

Κούβα – Βουλγαρία 0-3 (22-25, 16-25, 18-25)

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

Κούβα - Πούερτο Ρίκο 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-17)

Ιράν – Πολωνία 0-3 (21-25, 20-25, 22-25)

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

17.00: Φινλανδία - Ιράν

20.30: Βουλγαρία - Πολωνία

Βαθμολογία

1.Πολωνία, 4 νίκες-0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-2 σετ

2.Βουλγαρία, 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 10-3 σετ

3.Ιράν 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 9-5 σετ

4.Φινλανδία 2 νίκη-2 ήττες, 5 βαθμοί, 7-9 σετ

5.Κούβα, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 6-10 σετ

6.Πουέρτο Ρίκο, 0 νίκες-4 ήττες, 0 βαθμοί, 0-12 σετ

 

Οι διασταυρώσεις τω ομίλων στη Β’ φάση:

 

Μιλάνο

1ος Α’ ομίλου

2ος Β’ ομίλου

3ος Γ’ ομίλου

4ος Δ’ ομίλου

 

Μπολόνια

1ος Β’ ομίλου

2ος Α’ ομίλου

3ος Α’ ομίλου

4ος Γ’ ομίλου

 

Σόφια

1ος Γ’ ομίλου

2ος Δ’ ομίλου

3ος Δ’ ομίλου

4ος Β’ ομίλου

 

Βάρνα

1ος Δ’ ομίλου

2ος Γ’ ομίλου

3ος Β’ ομίλου

4ος Α’ ομίλου

Με τις βαθμολογίες μετά και την σημερινή αγωνιστική οι όμιλοι της Β’ φάσης θα διαμορφώνονταν ως εξής:

Μιλάνο

Ιταλία

Καναδάς

Ρωσία

Φινλανδία

 

Μπολόνια

Ολλανδία

Βέλγιο

Σλοβενία

Αυστραλία

 

Σόφια

ΗΠΑ

Βουλγαρία

Ιράν

Γαλλία

 

Βάρνα

Πολωνία

Σερβία

Βραζιλία

Αργεντινή

Best of internet