Έχασε ο ΠΑΟΚ από την United Volleys Φρανκφούρτης

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ από την γερμανική United Volleys Φρανκφούρτης, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τον 30 προκριματικό γύρο του CEV Champions League Ανδρών 2018-19.
Η ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου έχει δύσκολο έργο την επόμενη Τρίτη 12 Νοεμβρίου στο Fraport Arena, καθώς θα πρέπει να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 σετ, προκειμένου να οδηγήσει την υπόθεση πρόκριση στο χρυσό σετ. Αντίθετα οι Γερμανοί χρειάζονται μόνο δυο σετ απέναντι στους ασπρόμαυρους, για να βρεθούν στους ομίλους με την Ζενίθ Καζάν, την Χάλκμπανκ Άνκαρα και την Ροζελάρε. Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό, με την γερμανική ομάδα να παίζει συγκεντρωμένα και να έχει ένα προβάδισμα 3 πόντων (8-11). Με... οδηγό τον Αλεξάνταρ Όκολιτς, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να κάνει ένα σερί 6-0 και να διαμορφωθεί το 16-13. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το σετ, και κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-27.
Το σύνολο του Στέλιο Ντερόκο έπαιξε καλό βόλεϊ και στο δεύτερο σετ, στο οποίο κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκειά του. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, χάνοντας τελικά το σετ με 17-25. Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τρίτο σετ το οποίο κύλησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 20-20. Ένα λάθος έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν το 20-22 με τον Sebastian Schwarz. Ο ίδιος παίκτης χάρισε και τον τελευταίο πόντο για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 21-25 και το 0-3.
Διαιτητές: Φερναντές (Ισπανία), Γιουρκοβιτς (Κροατία).