Australian Open: Εύκολα ο Ρουντ, πέρασαν Ρούνε και Ντιμιτρόφ (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Κάσπερ Ρουντ σε άμυνα
Ο Κάσπερ Ρουντ έκανε σαρωτική πρεμιέρα απέναντι στον Ισπανό Βινόλας, κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Εντυπωσιακό comeback για τον Κάσπερ Ρουντ στο Australian Open, καθώς απέκλεισε τον Ράμος Βινόλας, χάνοντας όλα κι όλα, πέντε games στο ματς!

Ο Νορβηγός επικράτησε με 6-1, 6-3, 6-1 σε δύο ώρες και έξι λεπτά και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Μαρκ Πουρσέλ.

Ο Χόλγκερ Ρούνε δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Νισιόκα. Επικράτησε με 3-1 σετ, αλλά το tie break στο τρίτο σετ ήταν αυτό που του χάρισε ουσιαστικά τη νίκη (6-2, 4-6, 7-6, 6-4). Στον δεύτερο γύρο έχει πιο βατό αντίπαλο, με τον Γάλλο Καζό.

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με… φόρα από το Μπρισμπέιν, απέκλεισε τον Μ. Φούκσοβιτς με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 7-6, 6-2) και περιμένει έναν εκ των Κοκκινάκη και Οφνερ.

Στον επόμενο γύρο με ανατροπή από 0-2 πέρασε ο Γκρίκσπουρ κόντρα στον Σαφιούλιν (2-6, 3-6, 7-6, 6-4, 7-5), ενώ θύμα έκπληξης από τον Ινδό Ναγκάλ έπεσε ο Μπούμπλικ (6-4, 6-2, 7-6).

Σε πέντε σετ ξεπέρασε το εμπόδιο του Τζιρόν ο Ντρέιπερ (6-4, 3-6, 4-6, 6-0, 6-2) που πάει για σπουδαίο ματς κόντρα στον Πολ, ενώ ο Λεχέτσκα κέρδισε τον Μιράγιες με 6-3, 6-2, 6-3.