H Γραμματικοπούλου πέρασε στην 4αδα σε τουρνουά στην Ινδία

Με 2-0 σετ (6-2, 7-5) η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά 25.000 δολαρίων στην Μπενγκαλούρου της Ινδίας.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου είναι ένα βήμα από τον τελικό στο τουρνουά 25.000 δολαρίων στην Μπενγκαλούρου της Ινδίας.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 7-5) της Ντία Χερτζέλας και στα ημιτελικά αύριο θα αντιμετωπίσει την πολύ έμπειρη και εξαιρετική τενίστρια, Μισάκι Ντόι από την Ιαπωνία.
Η Γραμματικοπούλου χρειάστηκε 1 ώρα και 52 λεπτά για να αποκλείσει την Βόσνια αντίπαλό της.

Είχε δύο άσους στο ματς και τρομερή αποτελεσματικότητα στα break points (5/6), που την βοήθησε στο να φτάσει στην πρόκριση. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 5-5 πέτυχε ένα καθοριστικό break που την έστειλε να σερβίρει για το ματς. Αν και βρέθηκε εκεί πίσω με 0-30, κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη.