Τσιτσιπάς: Ο Ζβέρεφ τελευταίο εμπόδιο πριν από τον τελικό στη Μαδρίτη

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα ημιτελικά του Όπεν της Μαδρίτης.

Ο κάτοχος του τίτλου, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, θα είναι ο αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον 2ο χρονικά ημιτελικό του Όπεν της Μαδρίτης, που θα γίνει το βράδυ του Σαββάτου (7/5, 22:00).

Ο 26χρονος Γερμανός νίκησε τον Καναδό, Φελίξ Αλιασίμ με 6-3, 7-5 σε μία ώρα και 55 λεπτά και συνεχίζει τη δική του πορεία για τον πρώτο του τίτλο μέσα στο 2022.

Μάχη έγινε στο 2ο σετ. O Zβέρεφ προηγήθηκε με 4-1 στο 2ο σετ, όμως ο Αλιασίμ αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Ζβέρεφ παρότι κινδύνεψε με νέο μπρέικ, πήγε στο 5-4. Στο 10ο γκέιμ ο Αλιασίμ έσωσε δύο match points., ισοφαρίζοντας εκ νέου 5-5. O Zβέρεφ με love game έκανε το 6-5 και έφθασε σε 3ο set point στο 12ο γκέιμ, το εκμεταλλεύτηκε τελειώνοντας τον προημιτελικό.

Ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στον Τζόκοβιτς και τον Αλκαράθ θα γίνει στις 17:00, ενώ πριν από το παιχνίδι του Τσιτσιπά θα διεξαχθεί ο τελικός των γυναικών (19:30) με την Τυνήσια, Ονς Τζαμπέρ και την Αμερικανίδα, Τζέσικα Πεγκούλα να διεκδικούν το τρόπαιο.