Ο Μεντβέντεφ προκρίθηκε και έφτασε τις 50 νίκες στο 2021

Στον γύρο των «16» ο Ντανίλ Μεντβέντεφ που κέρδισε τον Φίλιπ Κραϊνοβιτς με 2-0 σετ.

Ο δεύτερος τενίστας που φτάνει τις 50 νίκες μέσα στο 2021 έγινε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης ξεπέρασε έστω και δύσκολα το εμπόδιο του Φίλιπ Κραϊνοβιτς (6-2, 7-6) και έτσι έφτασε τις 50 νίκες στο 2021, δύο λιγότερες από τον Τσιτσιπά που προηγείται στην σχετική λίστα.

O Μεντβέντεφ χρειάστηκε 1 ώρα και 30 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου του, με το δεύτερο σετ επί της ουσίας να κρίνει το παιχνίδι. Εκεί ο Σέρβος κατάφερε να φτάσει στο τάι μπρέικ ελπίζοντας στην ισοφάριση, όμως ο Μεντβέντεφ ήταν… καταιγιστικός και με 7-1 σκορ, πήρε το τάι μπρέικ και τη νίκη. Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Πέρασε ο Ρουντ, εκτός ο Ρούμπλεφ

Τον Μεντβέντεφ ακολουθεί σε νίκες ο Κάσπερ Ρουντ ο οποίος έφτασε τις 49. Επικράτησε με 2-1 σετ του Λόιντ Χάρις (6-7, 6-4, 6-4) και συνεχίζει στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Δεν ισχύει όμως το ίδιο για τον Αντρέι Ρούμπλεφ ο οποίος ηττήθηκε από τον Τόμι Πολ. Στην έκπληξη της βραδιάς, ο Αμερικανός επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-5) κάνοντας μπρέικ στο υπέρ του 6-5.

Εκτός συνέχειας είναι και ο Σαποβάλοφ που ηττήθηκε από τον Καράτσεφ με 2-0 σετ (7-5, 6-2), ενώ ο Χουρκάζ συνεχίζει καθώς επικράτησε εύκολα του Φράνσις Τιαφό με 2-0 (6-3, 6-2).