Μετά τη Γιουνάιτεντ, «εκτέλεσε» και την Ιρλανδία ο Γουίλσον (vids)

Κώστας Ζάλιαρης
Γλυκό αριστερό πόδι και... εξπέρ στα στημένα. Ο Χάρι Γουίλσον σκόραρε και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ και αυτή τη φορά ήταν η Ιρλανδία απέναντί του, τρεις εβδομάδες και... σχεδόν στο ίδιο λεπτό, με το εκπληκτικό γκολ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ»!

Ο νεαρός χαφ που ανήκει στη Λίβερπουλ και φέτος αγωνίζεται δανεικός στη Ντέρμπι Κάουντι, χρίστηκε για πρώτη φορά σκόρερ σε επίσημο ματς της εθνικής ομάδας της Ουαλίας, όταν στο 58ο λεπτό έστησε τη μπάλα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των Ιρλανδών και με το τρομερό αριστερό του πόδι σκόραρε για το 1-0 και την κορυφή των «δράκων» στο 4ο γκρουπ της Β' Λίγκας του Nations League.

Λιγότερο από έναν μήνα νωρίτερα και κάτι... δευτερόλεπτα πιο μετά από το γκολ του στο «Aviva Stadium», είχε σκοράρει με εκπληκτικό τρόπο και αδιανόητα φάλτσα απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, συμβάλλοντας στη μεγαλειώδη πρόκριση της Ντέρμπι Κάουντι του Φρανκ Λάμπαρντ στο Λιγκ Καπ εις βάρος των «κόκκινων διαβόλων».