«Μάχες» βγαλμένες από το... Νησί! (vids)

Σταύρος Σουντουλίδης

Απόλλων – ΠΑΟΚ, πράξη 39η σήμερα το απόγευμα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν «κατά ριπάς» τα τελευταία χρόνια, μ’ ένα μ.ο. γκολ που φτάνει τα 6,5 ανά παιχνίδι!

Οι μεγαλύτεροι αγώνες στην Sportingbet. Παίξε νόμιμα με πριμ 5%* στο Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Μπορεί να μην είναι πολλές οι αναμετρήσεις των δύο ομάδων την τελευταία εικοσαετία, μόλις τέσσερις έχουν γίνει με γηπεδούχο τον Απόλλωνα, αλλά και τα τέσσερα ματς ήταν πλούσια σε γκολ και θέαμα. Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία, αλλά 26 γκολ έχουν σημειωθεί εκτινάσσοντας το μ.ο. των γκολ στα 6,5 ανά παιχνίδι!

Η «ελαφρά ταξιαρχία», που έχει το «πάνω χέρι» στη συνολική προϊστορία με 20 νίκες σε 38 αναμετρήσεις, σημείωσε 11 γκολ και ο «Δικέφαλος, που έχει κερδίσει μόλις 8 φορές, έχει πετύχει 15 γκολ. Έχουμε και λέμε:

12/04/98: Απόλλων – ΠΑΟΚ 4-4

22/11/98: Απόλλων – ΠΑΟΚ 1-4

13/05/00: Απόλλων – ΠΑΟΚ 3-4

27/03/14: Απόλλων – ΠΑΟΚ 3-3

Υπάρχει επίσης μια νίκη του Απόλλωνα με σκορ 4-2 (σεζόν 1990-91) και ένα ματς κυπέλλου στις 10 Νοεμβρίου του 1993, που έληξε ισόπαλο 4-4!

1997-1998: Απόλλων - ΠΑΟΚ 4-4

Ο Γιώργος Καραγκούνης περνούσε το δεύτερο χρόνο του στον Απόλλωνα, ο σημερινός τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Παντελής Κωνσταντινίδης ήταν «κάτοικος Ριζούπολης, με το «Δικέφαλο» του Αγγελου Αναστασιάδη να πηγαίνει φουλ για Ευρώπη.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, αλλά στο τέλος ένα γκολ του Σταύρου Λαμπριάκου διαμόρφωσε το τελικό 4-4, σε ματς με αγγλική εξέλιξη και σκόρερ τους Τάτση (17’, 58’), Καραγκούνη (33’), Λαμπριάκο (83’), Κομίνχες (28’, 36’), Φρατζέσκος (31’), Νάγκμπε (77’).

1998-1999: Απόλλων - ΠΑΟΚ 1-4

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 10η αγωνιστική στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, σ’ ένα διάστημα όπου ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μαζέψει τα κομμάτια του, μετά το επεισοδιακό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, το Δημήτρη Αγγελόπουλο να συζητάει με το Γιώργο Μπατατούδη για τις αγορές των μετοχών κι άλλα πολλά…

Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με το Θόδωρο Παπαδημητρίου μόλις στο 2ο λεπτό για τον Απόλλωνα, αλλά τους «ασπρόμαυρους» να απαντούν με τέσσερα γκολ των: Τάκολα (15’), Τουρσουνίδη (59’), Κατσαμπή (81’) και Κομίνχες (86’).

1999-2000: Απόλλων - ΠΑΟΚ 3-4

Απίστευτο σε εξέλιξη ματς, με τον Σταύρο Λαμπριάκο να σκοράρει και πάλι εις βάρος του ΠΑΟΚ, αλλά το «Δικέφαλο» να παίρνει τη νίκη, χάρη σε δύο γκολ του Δημήτρη Ναλιτζή στο 83ο και 93ο λεπτό!

Το σκορ άνοιξε ο Βουρεξάκης στο 5' (1-0), ο Φρούσος ισοφάρισε σε 1-1 (21') κι ο Καφές στο 45’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ (1-2), με τον Απόλλωνα να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, με τα γκολ των Λαμπριάκου (62’) και Παπαδημητρίου (71’).

2013-2014: Απόλλων - ΠΑΟΚ 3-3

Το τελευταίο χρονικά παιχνίδι των δύο ομάδων στη Ριζούπολη, με διαιτητή όπως και σήμερα το Δημήτρη Στυλιαρά, για την 31η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-0 στο 37ο λεπτό, χάρη στα δυο γκολ (15’, 37’) και τη μια ασίστ (στον Κατσικά για το 0-2) του Λούκας Πέρεθ, αλλά τον Απόλλωνα να μειώνει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σε 2-3 (Πετρόπουλος 40’, Δεληζήσης 45’) και να ισοφαρίζει σε 3-3 με την κεφαλιά του Αντώνη Πετρόπουλου στο 85’.