Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Ο Νόρμαν νέος «βασιλιάς» στα 400μ. (vid)

Ο Αμερικανός Μάικλ Νόρμαν κέρδισε το πρώτο του χρυσό σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, σε μία κούρσα συναρπαστική μεν, αλλά σε μέτρια επίπεδα.

Ολο το βάρος είχε πέσει πάνω στον Μάικλ Νόρμαν που έπρεπε να αποδείξει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, ότι είναι και αθλητής μεγάλων αγώνων.

Τα κατάφερε να αρκετό άγχος, καθώς ο Κίρανι Τζέιμς (νικητής το 2011) τον πίεσε ως το τέλος. Ο Αμερικανός πήρε ωστόσο το χρυσό με 44.29 και ξέσπασε σε κλάματα, με τον Τζέιμς να ακολουθεί με 44.48 και τον Βρετανό Χάντσον-Σμιθ να κάνει την έκπληξη και να παίρνει το χάλκινο με 44.66.

Ο Βαν Νίεκερκ στην επιστροφή του σε τελικό μετά από 3 χρόνια γεμάτα προβλήματα, τερμάτισε πέμπτος με 44.97.