Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Ενα ακόμη χρυσό η Μάχουτσικ στο ύψος

Η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ πρόσθεσε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στη συλλογή της, καθώς επικράτησε στον τελικό του ύψους με άλμα στο 1,98μ.

Σε άλλον έναν μεγάλο αγώνα, αυτή τη φορά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ έστω και αν δεν είναι στα καλύτερά της, καταφέρνει να εξασφαλίσει ένα χρυσό μετάλλιο.

Η Ουκρανή πρωταθλήτρια πήρε τον τίτλο με άλμα μόλις στο 1,98μ., ωστόσο καμία άλλη δεν ήταν ικανή να την ξεπεράσει.

Το πέρασε με την πρώτη προσπάθεια (στο τέλος έκανε 3 άκυρα στα 2,03μ. όταν όλα είχαν κριθεί), με τα άλλα δύο μετάλλια να έχουν το στοιχείο της έκπληξης. Δεύτερη ήταν η Ολλανδέζα Μπριτ Βίρμαν με 1,96μ. που είναι και εθνικό ρεκόρ, ενώ το χάλκινο πήρε μία άλλη Ουκρανή, η Κατερίνα Τάμπασνικ, με 1,94μ. Τόσο έκανε και η 18χρονη Τόπιτς που ισοφάρισε το ρεκόρ της κατηγορίας της, αλλά έμεινε στην 4η θέση επειδή είχε ένα άκυρο άλμα νωρίτερα στο 1,86μ.!