Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας: Η Ατανάνε νικήτρια, η Πριβιλέτζιο πρώτη Ελληνίδα

Πηνελόπη Γκιώνη
πριβιλετζιο

Σούπερ αγώνα είδαμε στον Μαραθώνιο των γυναικών, με την Μαροκινή Ατανάνε να κόβει πρώτη την κορδέλα!

Έναν εξαιρετικό αγώνα παρακολουθήσαμε στην κούρσα μαραθωνίου των γυναικών, με την Σουκαϊνά Ατανάνε να επικρατεί και να κόβει εκείνη το νήμα στον τερματισμό.

Η Σουκαϊνά Ατανάνε με χρόνο 2:31:53 κατέκτησε τη νίκη ενώ αμέσως πίσω της τερμάτισε η Καρολίν Τζέπτσιρτσιρ με 2:32:19.

Τρίτη στη γενική κατάταξη και πρώτη Ελληνίδα ήταν η Γκλόρια Πριβιλέτζιο, που στη μεγάλη επιστροφή της στον Αυθεντικό Μαραθώνιο εντυπωσίασε.

Με χρόνο 2:43:20 η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του 2021 πήρε ξανά τον τίτλο, ενώ στον τερματισμό την περίμενε το παιδάκι της μαζί με τον σύζυγό της.

Δεύτερη Ελληνίδα ήταν η Σταματία Νούλα, η οποία τερμάτισε σε χρόνο 2:46.53, ενώ τρίτη ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 2:51.56, την οποία επίσης περίμενε στον τερματισμό το παιδί της.

@Photo credits: eurokinissi