Πανελλήνιο στίβου: Νίκη και νταμπλ η Αναστασίου στον Βόλο

Πηνελόπη Γκιώνη
anastasiou

Η Άρτεμις Αναστασίου έγινε το πρόσωπο των σπριντ γυναικών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου στον Βόλο.

Μετά τη νίκη της στο 100άρι, η Άρτεμις Αναστασίου επικράτησε και στα 200μ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου, που διεξάγεται στον Βόλο.

Με φετινό ρεκόρ και χρόνο 23.40 , η 24χρονη έκανε το νταμπλ στη διοργάνωση και έδειξε μεγάλη βελτίωση.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ραφαέλα Σπανουδάκη, με 23.56, η οποία επέστρεψε μόλις από τραυματισμό ενώ την πρώτη τριάδα έκλεισε η πολύ καλά φορμαρισμένη Δήμητρα Τσουκαλά με ατομικό ρεκόρ στα 23.61.

Στο 200άρι των ανδρών, ο Γεράσιμος Γκαμπίτσης έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 21.47 για να αφήσει δεύτερο τον Γιώργο Καλογεράκη, που έκανε επίσης ατομικό ρεκόρ τερματίζοντας σε 21.75. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιάννης Κόκκινος με 21.91.

Ξενιδάκης και Βασιλείου τα 800μ.

Ο Χαρίδημος Ξενιδάκης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και κέρδισε τον πανελλήνιο τίτλο. Το 1:49.46 ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη, την οποία είχε και στόχο. Ο Γιώργος Ματζαρίδης ήταν δεύτερος με 1:49.74 ενώ ο Γιώργος Μαθιόπουλος είναι ο τρίτος του βάθρου, αφού έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 1:50.99.

Η Ειρήνη Βασιλείου, στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, πήρε σχεδόν εύκολα τη νίκη και έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 2:05.63. Η 20χρονη Εμμανουέλα Πλάκα ήταν δεύτερη, με 2:11.70 ενώ τρίτη κατετάγη η Άλκηστη Γκιβιζίνη με 2:13.91.

βασιλειου ειρηνη

Νίκες για Αναγνώστου και Κάσσου στα 5.000μ.

Την τέταρτη νίκη του σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα σημείωσε ο Μάριος Αναγνώστου. Ο πρωταθλητής της Αναγέννησης Λαμίας ήταν πρώτος στα 5.000μ. τερματίζοντας σε 14:32.48, με τον Κώστα Σταμούλη να ακολουθεί με 14:36.61 και τον Παναγιώτη Πετρουλάκη να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο με 14:42.60.

Μια χαλαρή κούρσα έκανε η Μαρία Κάσσου στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών καθώς την ερχόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψει για το Έσπο και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Η νεαρή πρωταθλήτρια πήρε την πρώτη θέση με 16:23.25 με την Μελίσσα Αναστασάκης να ακολουθεί με 16:45.31 και την Ειρήνη Τσουπάκη να είναι στην τρίτη θέση με 16:49.54.

@Photo credits: eurokinissi