Στίβος: Συνέχισαν τους αγώνες οι Έλληνες στις ΗΠΑ, εντυπωσίασε η Ράσελ στα εμπόδια

Δεληγιάννη

Βρίσκουν ρυθμό οι Έλληνες όσο οι Αμερικανοί ετοιμάζονται για σεζόν-φωτιά.

Η πρωταθλήτρια των μεσαίων αποστάσεων και χάλκινη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 του Ναϊρόμπι, Έλλη Ευτυχία Δεληγιάννη, μετά το 1500άρι που είχε τρέξει ξεκίνησε και το βασικό της αγώνισμα: τα 800μ.. Με 2:06.60 έδειξε πως βρίσκει τον ρυθμό της ενώ βρέθηκε και πολύ κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 (2:06.50).

Ο πρωταθλητής της δισκοβολίας, Κώστας Μπουζάκης, αγωνίστηκε στη δισκοβολία και με 55.79μ. κατέλαβε την τρίτη θέση. Τις προάλλες είχε ρίξει 56.38μ. και είχε πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Στην ίδια διοργάνωση, στη Φλόριντα, αγωνίστηκε και η πρωτθαλήτρια του επί κοντώ Αριάδνη Αδαμοπούλου που με 4.15μ. βρέθηκε στη 10η θέση.

Με ατομικό ρεκόρ ξεκίνησε τη χρονιά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια των 400μ., Νοράγια Τζόνσον, αφού τερμάτισε σε 54.77, για να καταγράψει επίδοση καλύτερη από το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23.

Εντυπωσιακή Μασάι Ράσελ στα εμπόδια

Η 21χρονη Αμερικανίδα Μασάι Ράσελ έκανε πρεμιέρα στη σεζόν του ανοιχτού και εντυπωσίασε. Αγωνιζόμενη στην κούρσα των 100μ. με εμπόδια τερμάτισε σε 12.36 (2.0), που την ανεβάζει στο Νο16 όλων των εποχών στο αγώνισμα (!) και στο Νο7 όλων των εποχών στις ΗΠΑ. Το προηγούμενο ρεκόρ της Ράσελ ήταν 12.61, από τις 31 Μαρτίου, ενώ εντυπωσιακό είναι το ρεκόρ της και στον κλειστό που έτρεξε φέτος 7.75.

Παράλληλα, η χρυσή Ολυμπιονίκης της δισκοβολίας Βάλερι Όλμαν, ξεκίνησε τη σεζόν της με εξαιρετική βολή στα 67.90μ. ενώ η χάλκινη Ολυμπιονίκης Γκάμπι Τόμας έτρεξε ένα πολύ γρήγορο 200άρι, τερματίζοντας σε 22.46.

Τέλος, ο πρωταθλητής του ύψος (και του μήκος) Τζουβόν Χάρισον ξεκίνησε τη σεζόν με πολύ καλό άλμα στα 2.33μ. και έδειξε έτοιμος για μία καλή σεζόν.

@Photo credits: eurokinissi