Στίβος: Οι ομάδες για Μεσογειακούς και Βαλκανικό

Newsroom
Στίβος: Οι ομάδες για Μεσογειακούς και Βαλκανικό

bet365

Συγκροτήθηκαν οι εθνικές ομάδες στίβου που θα μας εκπροσωπήσουν στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Αλγερία και στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στην Ρουμανία.

Συνολικά 7 γυναίκες και 16 Άνδρες θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στους Μεσογειακούς Αγώνες που θα γίνουν στο Οράν της Αλγερίας 1 με 4 Ιουλίου, στον στίβο.

Η Επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού στη διάρκεια της συνεδρίασης της, το βράδυ της Πέμπτης, κατέληξε στην ομάδα που θα λάβει μέρος στους αγώνες.

Αναλυτικά η αποστολή

Γυναίκες
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)
Μήκος: Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ελευθερία Χριστογεώοργου (ΓΣ Κηφισιάς)

Άνδρες
100 μ. Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ. Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Χαρίδημος Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός)
5.000 μ. Μάριος Αναγνώστου (ΑΣ Αν. Λαμίας)
3.000 μ. στιπλ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Επί κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Σφαιροβολία: Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος), Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών), Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου), Παναγιώτης Τριβυζάς, Κώστας Ζήκος, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Γιάννης Καριοφύλλης

Η ομάδα για το Βαλκανικό

Παράλληλα, συγκροτήθηκε η Εθνική ομάδα Ανδρών και Γυναικών που θα πάρει μέρος στο 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα το οποίο θα διεξαχθεί στις 18 και 19 Ιουνίου στην Κραϊόβα της Ρουμανίας. Η ομάδα αποτελείται συνολικά 47 αθλήτριες και αθλητές.

Η σύνθεση της ομάδας

Γυναίκες
100-200μ Ραφαηλία Σπανουδάκη-Χατζηρήγα (ΓΣ Ηλιούπολης)
400μ Ανδριάννα Φέρρα (ΟΣΦΠ)
800μ Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης)
5.000μ Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ)
110μ εμπόδια - Αναΐς Καραγιάννη (ΑΕΚ) - Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400μ εμπόδια Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)
3.000μ ΦΕ Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Υψος Ελευθερία Χριστογεώργου (ΓΣ Κηφισιάς) – Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ Νικολ Κυριακοπούλου ΑΓΕΣ Κάμειρος) – Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
Τριπλούν Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος)
Σφαιροβολία Μαρία Μαγκούλια (ΑΕ Καζώνης Καλύμνου)
Δισκοβολία Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) – Σταυρούλα Κοσμίδου (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)
4χ400μ Φέρρα-Γναφάκη-Μαρία Αργυρού (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)-Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας)-Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)
7θλο Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας) – Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά)

Άνδρες
100μ Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) – Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)
200μ Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ) – Νίκος Εμπέογλου (ΣΑΚΑ)
400μ Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου)
800μ Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) – Χαράλαμπος Λαγός (ΓΣ Τρικάλων)
5.000μ Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)
110μ εμπόδια Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
400μ εμπόδια Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Κερατσινίου)
3.000μ ΦΕ Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλ Φαλήρου)
Ύψος Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Επί κοντώ Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Αρης) – Πέτρος Χατζίου (ΟΣΦΠ)
Μήκος Αντώνης Στυλιανίδης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) – Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (ΑΟ Κάλλιστος)
Τριπλούν Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) – Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία Αναστάσιος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) – Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία Ιάσων Θανόπουλος (ΟΣΦΠ)
Ακοντισμός Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)
Σφυροβολία Ιβαν Μενγλεμπέι (ΟΣΦΠ)
4χ100μ Νυφαντόπουλος-Ζήκος-Τριβυζάς-Εμπέογλου-Μυριανθόπουλος
10θλο Άρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας)

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

Τελευταία Νέα