Στίβος: Πανελληνιονίκης ο Αναγνώστου στα 10.000μ.

Ο Μάριος Αναγνώστου ήταν ο πρωταγωνιστής στη Λαμία, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μέτρων.

Ο Μάριος Αναγνώστου έδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος αθλητής αυτή τη στιγμή στις αποστάσεις.

Ο πρωταθλητής των αποστάσεων κέρδισε το πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μέτρων στη Λαμία, κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ. Τερμάτισε σε χρόνο 29:20.42 ξεπερνώντας το 29:36.64 που είχε από το 2019. Ο δρομέας του Σάββα Κουμπούρα έτρεξε το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας δίχως τον απαραίτητο συναγωνισμό, αφού επέλεξε από την αρχή να φύγει μπροστά. Ο Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου) σταθερά ανάμεσα στους κορυφαίος των αποστάσεων, ήταν δεύτερος με 29:58.63 και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Ο Κώστας Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) ήταν τρίτος με 30:05.96 και πέτυχε κι αυτός ατομικό ρεκόρ.

Στην κατηγορία Κ23 το μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Σταμούλης με χρόνο 30:59.30, ενώ ακολούθησαν ο Θανάσης Λιγώνης (ΠΓΣ) με 31:19.83 και ο Ορφέας- Παναγιώτης Γιαννάτης (ΟΠΘ) με 31:28.52.

Η Τσουπάκη τον τίτλο στις γυναίκες

Η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) έχοντας τις απαραίτητες δυνάμεις στα τελευταία 700 μέτρα αναδείχθηκε νικήτρια στα 10.000 μ. Γυναικών.

Η αθλήτρια πέρασε τη γραμμή τερματισμού σε 35:57.35 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η Τουπάκη επέλεξε να αφήσει την Ισμήνη Παναγιωτοπούλου να ηγηθεί της κούρσας και περίπου 700 μ. πριν το φινάλε έκανε την αντεπίθεση της. Η Παναγιωτοπούλου τερμάτισε δεύτερη με 36:16.61, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ιφιγένεια Κασκανιώτη (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 36:31.42 και χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Γυναικών Κ23.

Η Αφροδίτη Κυρκοπούλου (ΦΣ Άργους Ορεστικού) ήταν δεύτερη στις Γυναίκες Κ23 με 38:59.95 και η Στεφανία Μπενάκη (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) τρίτη με 39:54.44.