Στίβος: Πανελληνιονίκης ο Αναγνώστου στα 10.000μ.

Ο Μάριος Αναγνώστου ήταν ο πρωταγωνιστής στη Λαμία, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μέτρων.

Ο Μάριος Αναγνώστου έδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος αθλητής αυτή τη στιγμή στις αποστάσεις.

Ο πρωταθλητής των αποστάσεων κέρδισε το πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μέτρων στη Λαμία, κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ. Τερμάτισε σε χρόνο 29:20.42 ξεπερνώντας το 29:36.64 που είχε από το 2019. Ο δρομέας του Σάββα Κουμπούρα έτρεξε το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας δίχως τον απαραίτητο συναγωνισμό, αφού επέλεξε από την αρχή να φύγει μπροστά. Ο Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου) σταθερά ανάμεσα στους κορυφαίος των αποστάσεων, ήταν δεύτερος με 29:58.63 και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Ο Κώστας Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) ήταν τρίτος με 30:05.96 και πέτυχε κι αυτός ατομικό ρεκόρ.

Στην κατηγορία Κ23 το μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Σταμούλης με χρόνο 30:59.30, ενώ ακολούθησαν ο Θανάσης Λιγώνης (ΠΓΣ) με 31:19.83 και ο Ορφέας- Παναγιώτης Γιαννάτης (ΟΠΘ) με 31:28.52.

Η Τσουπάκη τον τίτλο στις γυναίκες

Η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) έχοντας τις απαραίτητες δυνάμεις στα τελευταία 700 μέτρα αναδείχθηκε νικήτρια στα 10.000 μ. Γυναικών.

Η αθλήτρια πέρασε τη γραμμή τερματισμού σε 35:57.35 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η Τουπάκη επέλεξε να αφήσει την Ισμήνη Παναγιωτοπούλου να ηγηθεί της κούρσας και περίπου 700 μ. πριν το φινάλε έκανε την αντεπίθεση της. Η Παναγιωτοπούλου τερμάτισε δεύτερη με 36:16.61, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ιφιγένεια Κασκανιώτη (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 36:31.42 και χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Γυναικών Κ23.

Η Αφροδίτη Κυρκοπούλου (ΦΣ Άργους Ορεστικού) ήταν δεύτερη στις Γυναίκες Κ23 με 38:59.95 και η Στεφανία Μπενάκη (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) τρίτη με 39:54.44.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.