Ολυμπιακός: Επιβλητικός στον Λαιμό και «αγκαλιά» με τον 11ο σερί τίτλο

H Βασιλική Πλευρίτου

O Ολυμπιακός νίκησε τη Βουλιαγμένη με 13-9 στον Λαιμό και έχει τρεις ευκαιρίες για να στεφθεί πρωταθλητής για 11η διαδοχική σεζόν στην Α1 πόλο γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος επί της Βουλιαγμένης και στον Λαιμό, επικράτησε με 13-9, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών και την Κυριακή (26/5, 16:30) έχει την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο στον 3ο τελικό στον Πειραιά.

Αν τα καταφέρει ο Ολυμπιακός θα πανηγυρίσει τον 11ο σερί τίτλο του στην Α1 και θα φθάσει συνολικά στους 15 τίτλους πρωταθλήματος.

Η Βουλιαγμένη με τις Πάτρα και Σλίκινγκ προηγήθηκε 2-0 στο 2ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τις Ελευθεριάδου και Χυδηριώτη (2-2) και με νέο 2-0 (Τριχά, Χυδηριώτη) προσπέρασε με 4-3 στο 1ο οκτάλεπτο.

Η Στεφανία Σάντα με γκολ από την περιφέρεια και στην παίκτρια παραπώνω, έδωσε αέρα τριών γκολ στον Ολυμπιακό (6-3) στο 11ο λεπτό, ενώ με νέο σερί 3-0 οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με 9-4 και τη Γιαννοπούλου να διαμορφώνει το σκορ (9-5) στο 1ο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχες με τις Ελληνιάδη και Σλίκινγκ μείωσαν σε 9-7 και έπειτα με τη Γιάουστρα σε 10-8, όμως τα γκολ από τις Ξενάκη και Τριχά έφεραν τον Ολυμπιακό στο 12-8.

Στο 4ο οκτάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με την Ελευθεριάδου να επαναφέρει τη διαφορά στα πέντε γκολ (13-8) και τη Γιαννοπούλου απλά να γράφει το τελικό 13-9.

Tα οκτάλεπτα: 3-4, 2-5, 3-3, 1-1.

ΝΟΒ (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 2, Κρασσά, Σλίκινγκ 3, Πάτρα 1, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Γιάουστρα 1, Κουρεμέτη, Λουπάκη, Καπτετοπούλου, Βάλβη

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 2, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Σάντα 2, Β. Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ

@Photo credits: eurokinissi, Στέλιος Στεφάνου