Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Βουλιαγμένη και παρέμεινε απόλυτο αφεντικό στην Α1 Ανδρών

Ο Φουντούλης πανηγυρίζει γκολ κόντρα στην Βουλιαγμένη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Βουλιαγμένης (15-8) στο ντέρμπι κορυφής της τελευταίας αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος και πάει και φέτος με το απόλυτο πλεονέκτημα στα play-off.

Οι όποιες ελπίδες είχε η Βουλιαγμένη να πάρει τα πρωτεία από τον Ολυμπιακό (και το πλεονέκτημα έδρας ως το τέλος των play-off), σβήστηκαν με… συνοπτικές διαδικασίες από τους Πειραιώτες.

Με εξαίρεση τα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, οι πρωταθλητές Ελλάδος παρά τις σημαντικές απουσίες τους, κυριάρχησαν απόλυτα, εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω στο έπακρο (10/12, ενώ 2/9 είχε η Βουλιαγμένη) και κέρδισαν με σκορ 15-8, ολοκληρώνοντας έτσι την β’ φάση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις φάσεις που είχε στον παραπάνω (3/3) και παρά το ότι η Βουλιαγμένη ισοφάρισε δύο φορές, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Βάμος (4-2).

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε το δεύτερο οκτάλεπτο. Ο Μουρίκης κέρδιζε αποβολές και οι συμπαίκτες του σκόραραν, με τον Φουντούλη να κάνει το 5-2 στα 05:00 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο ίδιος σε κόντρα επίθεση έκανε το 6-2 και ουσιαστικά από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» έσβησαν κάθε ελπίδα που είχε η Βουλιαγμένη να «κλέψει» την πρωτιά στην βαθμολογία και το πλεονέκτημα έδρας ως τους τελικούς.

Το σκορ ξέφυγε στο τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να παίζουν σε έναν τρελό ρυθμό και να σκοράρουν σε κάθε ευκαιρία. Έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 9-3, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι τυπική διαδικασία.

Η Βουλιαγμένη άλλαξε τερματοφύλακα, με τον Τζωρτζάτο να βγαίνει και τον 21χρονο Ανδρεάδη να μπαίνει στο ματς και να κάνει ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις.
Δεν άλλαξε όμως τίποτα στο επιθετικό κομμάτι για την Βουλιαγμένη που βρέθηκε να χάνει στο τέλος της τρίτης περιόδου με 11-5 και με 15-8 στο τέλος του ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 14-8

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-1, 2-2, 4-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος, Τρούλος, Νικολαϊδης 3, Γιαννάτος, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 1, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης, Αλμύρας 1, Κωνσταντόπουλος 1.