Ήττα στα πέναλτι από την Αυστραλία, αλλά πρόκριση για την εθνική πόλο γυναικών στο World Cup

Δημήτρης Ντζάνης
Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του World Cup.

Η εθνική ομάδα παρά την ήττα της από την Αυστραλία στα πέναλτι με 4-3 και συνολικό σκορ 19-18, θα ταξιδέψει στο Λονγκ Μπιτς τον Ιούνιο για την τελική φάση του World Cup.

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών τα χρειάστηκε με αντίπαλο την Αυστραλία, αλλά στο τέλος και παρά την ήττα με 4-3 στα πέναλτι και συνολικό σκορ 19-18 στο κολυμβητήριο της Σχολής Ευελπίδων στη Βάρη. εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του World Cup στο Λονγκ Μπιτς των ΗΠΑ (23-25 Ιουνίου).

Ήταν το παιχνίδι που θα καθόριζε το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης από τον Β' Όμιλο της β' προκριματικής φάσης, καθώς νωρίτερα η Ισπανία νικώντας την Κίνα 17-11, εξασφάλιζε την πρώτη θέση.

Η Ελλάδα έχοντας νικήσει την Αυστραλία με 10-7 στην πρώτη φάση στο Ρότερνταμ, είχε το... περιθώριο της ήττας μέχρι δύο γκολ για να διατηρούσε το πλεονέκτημα.

Η εθνική ομάδα μένοντας χωρίς γκολ για εννέα και πλέον λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στην Αυστραλία να προηγηθεί 14-12, 6:12 πριν από το τέλος, όμως η ζημιά δεν έγινε. Το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, με την εθνική ομάδα να παίρνει ένα βαθμό και την Αυστραλία δύο, αντίστοιχα.

Είκοσι γκολ στο 1ο ημίχρονο

«Βροχή» τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να σταματά στο 11-9 υπέρ της εθνικής ομάδας και την Ειρήνη Νίνου να έχει πέντε γκολ σε έξι προσπάθειες.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 2-0 και 3-1, η Αυστραλία ισοφάρισε 4-4. Στο 2ο οκτάλεπτο των 12 γκολ η εθνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα, έφθασε στο 11-8 με γκολ από τη Νίνου, με την Νίνου και την Έιμπι Αντριους να διαμορφώνει το 11-9.

eirini ninou

Θρίλερ στο τέλος

Η μορφή του αγώνα άλλαξε στη συνέχεια. Η Ελένη Ξενάκη έκανε το 12-9 στο πρώτο λεπτό της γ' περιόδιου, όμως μετά η εθνική ομάδα ισορροπίες σε άμυνα και επίθεση.
Η Αυστραλία με σερί 5-0 προσπέρασε 14-12, 6:12 πριν από το τέλος και μπήκε γερά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Το γκολ στην παίκτρια παραπάνω από τις Βασιλική Πλευρίτου (5:42) και Ειρήνη Νίνου (3:56) έφεραν την ισοφάριση 14-14 και έδωσαν βαθιά ανάσα στην εθνική ομάδα.

Η Έιμι Ριτζ έδωσε νέο προβάδισμα στην Αυστραλία για το 15-14 (3:25), αλλά και με την τύχη στο πλευρό της η Νικόλ Ελευθεριάδου ισοφάρισε σε 15-15 (1:09), στέλνοντας τον αγώνα στα πέναλτι και την εθνική ομάδα στο Λονγκ Μπιτς.

Και αυτό γιατί αυτόματα η Ελλάδα ακόμα κι αν έχανε στα πέναλτι έπαιρνε τον έναν βαθμό, που έδωσε την πρόκριση. Στη διαδικασία των πέναλτι η Αυστραλία επικράτησε 4-3, με τις Μαργαρίτα Πλευρίτου και Μυριοκεφαλιτάκη να αστοχούν στις εκτελέσεις τους και την Αυστραλία να παίρνει το δίποντο της νίκης.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 7-5, 1-4, 3-2
Τα πέναλτι: 3-4

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Χρυσή Διαμαντοπούλου, Τριχά, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Νίνου 7, Ελληνιάδη, Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Αυστραλία (Πολ Όμπερμναν): Παλμ, Κάσεϊ 1, Φάσαλα, Χάλιγκαν 5, Λίσον-Σμιθ 1, Α. Άντριους 4, Κ. Άντριους 1, Ριτζ 1, Αραντσίνι 2, Μακλίν, Χερν 1, Αρμιτ 3, Λόνγκμαν.