Διπλό «χρυσάφι» η Βουλιαγμένη στο Ανόβερο για το Champions League

Δημήτρης Ντζάνης

Η Βουλιαγμένη ανεβάζοντας στροφές μετά το 1ο οκτάλεπτο, νίκησε εκτός έδρας το Ανόβερο με 14-11 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον 1ο γύρο στον Α΄ όμιλο του Champions League.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Βουλιαγμένη στο Ανόβερο με 14-11 για την 7η αγωνιστική του Α' Ομίλου στο Champions League. Το τέλος του 1ου γύρου βρίσκει τους «μπέμπηδες» μόνους στην 4η θέση του ομίλου που οδηγεί στο Final 8 του Βελιγραδίου.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη πήρε τρεις φορές το προβάδισμα με τους Καπότση, Τρούλο και Αλμύρα, όμως τα πρώτα οκτώ αγωνιστικά λεπτά βρήκαν τη γερμανική ομάδα να προσπερνά με 4-3.

Η Βουλιαγμένη ήταν εντυπωσιακή στο 2ο οκτάλεπτο. Με δύο γκολ από τον Παπασηφάκη και ένα του Καλογερόπουλου, προηγήθηκε 6-4 (4:13), οι Τρούλος και Καπότησες έδωσαν προβάισμα τριών γκολ (8-5), που διατηρήθηκε με το γκολ του Καλογερόπουλου (9-6), 22'' πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε τα ηνία στο 3ο οκτάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Μπάμπη Τρούλο. Με δικά του γκολ η Βουλιαγμένη έκανε το 10-6 και το 12-8, με τον Νικολαϊδη να ανεβάζει τη διαφορά στο 13-8, το Ανόβερο μείωσε 13-10, όμως ο Καλογερόπουλος με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 14-10. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα, με το μοναδικό γκολ να έρχεται από το Ανόβερο.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-6, 4-5, 1-0

Ανόβερο (Σέφερ): Γκετζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Φρόριχ, Σούτζε 3, Ράντοβιτς, Λόζινα 1, Γκρόσε, Ρότερμουντ 1, Γκάνσεν, Μπένιτς 3, Μπάσιτς 2, Μποκ.

Βουλιαγμένη (Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμύρας 2, Καλογερόπουλος 3, Τρούλος 4, Νικολαϊδης 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης2 , Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης.