Αιχμές Τσίπρα για ντιμπέιτ: «Στο άλλο κανάλι θα δείτε γκολ» (vid)
![Αιχμές Τσίπρα για ντιμπέιτ: «Στο άλλο κανάλι θα δείτε γκολ» (vid)](/sites/default/files/styles/article_main_image/public/2023-05/58841621.jpg?itok=PbxtYS2Q)
«Είναι κρίμα που γίνεται ντιμπέιτ για πρώτη φορά μετά από το 2015» ήταν το σχόλιο του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ.
Ο Αλέξης Τσίπρας έκανε μία σύντομη τοποθέτηση πριν το debate των πολιτικών αρχηγών για τις εκλογές και σχολίασε το... πρόγραμμα των καναλιών.
Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ έκανε κριτική για τους όρους υπό τους οποίους διεξάγεται η τηλεμαχία, αναφέροντας χαρακτηριστικά: «Ο διάλογος είναι η πεμπτουσία της Δημοκρατίας. Είναι κρίμα που γίνεται debate για πρώτη φορά μετά το 2015. Κρίμα που δεν γίνεται με μεγαλύτερη άνεση διαλόγου. Είναι πολύ αυστηροί οι όροι, αλλά ελπίζω ο ελληνικός λαός να βγει σοφότερος».
Στη συνέχεια, ερωτώμενος για το αν πρόκειται να μπει… «γκολ» στο debate, απάντησε: «Στο άλλο κανάλι θα δείτε γκολ», εννοώντας το MEGA, που θα μεταδώσει αγώνα Champions League, αντί του debate.