Πάλη: Κορυφαίος του κόσμου για τον Μάρτιο ο Κουγιουμτσίδης

Πηνελόπη Γκιώνη
Kougioumtzidis

Σημαντική αναγνώριση του ταλέντου του Έλληνα παλαιστή.

Ο δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης στην ελευθέρα πάλη, Γιώργος Κουγιουμτσίδης, αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής του κόσμου για τον μήνα Μάρτιο από την Παγκόσμια ομοσπονδία πάλης (United Wrestling).

Ο Έλληνας πρωταθλητής των 79 κιλών, και Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία, μέσα στον Μάρτιο πήρε ένα ιστορικό back-to-back χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 και διατήρησε τον τίτλο του ενώ κέρδισε το τρίτο του Ευρωπαϊκό μετάλλιο μέσα σε διάστημα ενός έτους.

Ο Κουγιουμτσίδης έγραψε ιστορία για την ελληνική πάλη και αναγνωρίστηκε και από την παγκόσμια ομοσπονδία.