Πάτρα 2020: «Ασημένιος» ο Μουζενίδης, άκυρος ο Ζήκος (vids)

Μετάλλιο για τον Οδυσσέα Μουζενίδη στη σφαιροβολία. Ακυρώθηκε στην εκκίνηση στα 100μ ο Κώστας Ζήκος.

Το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία στην 1η ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου της Πάτρας κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης.

Ο πρωταθλητής του ΑΣ Κένταυρος που ανήκει στο χορηγικό πρόγραμμα της bwin η οποία στηρίζει τους αθλητές στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ήταν 2ος στον τελικό με 19.13 (έκτη βολή).

Οπως και το 2017 στο ίδιο στάδιο έτσι και φέτος, ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία με 19,19 μέτρα. Ο αθλητής του Στάθη Χατζηστάθη είχε ακόμη δύο έγκυρες βολές στα 18,72 μ. και 18,75 μέτρα.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Τάσο Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) με 18,80 μέτρα.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 100 μ. με 10,.52, μια ανάσα πίσω του βρέθηκε ο έφηβος Θοδωρής Βροντινός, που τερμάτισε σε 10.53, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σωτήρης Γκαραγκάνης, νικητής της πρώτης σειράς.

Ο Κώστας Ζήκος ο οποίος ανήκει και αυτός στο χορηγικό πρόγραμμα της bwin πραγματοποίησε άκυρη εκκίνηση στον τελικό των 100μ.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.