Πάτρα 2020: «Ασημένιος» ο Μουζενίδης, άκυρος ο Ζήκος (vids)

Μετάλλιο για τον Οδυσσέα Μουζενίδη στη σφαιροβολία. Ακυρώθηκε στην εκκίνηση στα 100μ ο Κώστας Ζήκος.

Το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία στην 1η ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου της Πάτρας κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης.

Ο πρωταθλητής του ΑΣ Κένταυρος που ανήκει στο χορηγικό πρόγραμμα της bwin η οποία στηρίζει τους αθλητές στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ήταν 2ος στον τελικό με 19.13 (έκτη βολή).

Οπως και το 2017 στο ίδιο στάδιο έτσι και φέτος, ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία με 19,19 μέτρα. Ο αθλητής του Στάθη Χατζηστάθη είχε ακόμη δύο έγκυρες βολές στα 18,72 μ. και 18,75 μέτρα.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Τάσο Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) με 18,80 μέτρα.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 100 μ. με 10,.52, μια ανάσα πίσω του βρέθηκε ο έφηβος Θοδωρής Βροντινός, που τερμάτισε σε 10.53, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σωτήρης Γκαραγκάνης, νικητής της πρώτης σειράς.

Ο Κώστας Ζήκος ο οποίος ανήκει και αυτός στο χορηγικό πρόγραμμα της bwin πραγματοποίησε άκυρη εκκίνηση στον τελικό των 100μ.