Ολυμπιακός - Ντουναϊσβάρος 11-13

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση μιας ακόμα ευρωπαϊκής κούπας, όμως προδόθηκε από τα λάθη του και ηττήθηκε 11-13 από την Ντουναϊσβάρος.

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να φτάσει στον 4ο Ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του, απέναντι σε μία ομάδα που ήταν στα μέτρα του.

Οι Ουγγαρέζες κατάφεραν να μείνουν συγκεντρωμένες και να ελέγξουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον ρυθμό, αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να κυνηγά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ με την Ασημάκη στο 7:14. Άμεση ήταν η απάντηση από την Ντουναϊσβάρος με το σκορ να εναλλάσεται γκολ-γκολ και τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Τη δεύτερη περίοδο οι Ουγγαρέζες εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικές στον παραπάνω, καταφέρνοντας για πρώτη φορά να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων (4-6) με την Εμούνχου στο 5:42. Η Άλκηστις Αβραμίδου μείωσε σε 5-6 στο 5:07, όμως Σίλαγκι έκανε το 5-7, το οποίο ηταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περίοδυ η Σιλάκγι αυξάνει τη διαφορά στα τρία τέρματα με την Αβραμίδου να βάζει πλάτη πάλι και να μειώνει με λόμπα σε 6-8. Η Σιλάγκι αύξησε ξανά σε 6-9, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει ένα επιμέρους 3-0 με τις Έγκενς, Αβραμίδου και Έμολο ισοφαρίζοντας σε 9-9.
Η Γκάρντα 1:00 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου έκανε το 9-10 για την ομάδα της.

Στην τελευταία περίοδο η Έγκενς έφερε ξανά το ματς στα ίσα (10-10) με την Γκάρντα να ξαναχτυπά (10-11, 6:46 για το τέλος) και την Γκουρισάτι να δίνει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της με 10-12.

Η Έμολο μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε 11-12 στο 3:02 για το τέλος, με την Ντουναϊσβάρος να φτάνει στο τελικό 11-13 με την Γκουρισάτι (0:33 για το τέλος).

Ολυμπιακός – Ντουναϊσβάρος 11-13

Οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 4-3, 2-3
Ολυμπιακός: Ασημάκη 1, Έγκενς 3, Αβραμίδου 4, Ελ.Πλευρίτου 1, Έμολο 2,
Ντουναϊσβάρος: Μαχιέ 1, Ζίγκλερ 1, Γκάρντα 4, Εμχούνου 2, Σιλάγκ 3, Γκουρισάτι 1