ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Ποδηλασία: Πρωταθλήτριες ομάδες ο ΠΟ Βόλος και ο Άτλας Ρεθύμνου

Ποδηλασία: Πρωταθλήτριες ομάδες ο ΠΟ Βόλος και ο Άτλας Ρεθύμνου

Ποδηλασία: Πρωταθλήτριες ομάδες ο ΠΟ Βόλος και ο Άτλας Ρεθύμνου

Από τρία χρυσά κέρδισαν ο Χρήστος Βολικάκης και η Ηρώ Μηλάκη στους αγώνες που διεξήχθησαν στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του ΠΟ Βόλου με τον Χρήστο Βολικάκη, τον Σωτήρη Μπρέτα και τον Ζαφείρη Βολικάκη στους άνδρες και η ομάδα του Άτλα Ρεθύμνου με την Ηρώ Μηλάκη κυριάρχησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Ανδρών – Γυναικών, που ολοκληρώθηκε  την Κυριακή στο OAKA και αναδείχθηκαν Πρωταθλητές. 

Ο ΠΟ Βόλος πήρε τα χρυσά στο ομαδικό πουρσουίτ 4 χλμ. στο ομαδικό σπριντ και στην Γενική Βαθμολογία.  Ο Χρήστος Βολικάκης ήταν για μια ακόμα φορά ο κορυφαίος. Κατέκτησε 3 ατομικά χρυσά, στο σκρατς 15 χλμ., στο ατομικό πουρσουίτ 4 χλμ. και στον αγώνα πόντων 30 χλμ., ενώ πήρε επίσης το χρυσό στο μάντισον, δίδυμο με το Ζαφείρη Βολικάκη και στο ομαδικό πουρσουίτ 4 χλμ.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Σωτήρης Μπρέτας, επίσης του ΠΟ Βόλου, στο σπριντ 200μ. και στα 1.000 ατομικής χρονομέτρησης, ενώ ο Κωνσταντίνος Λιβανός (ΠΟ Χανίων Τάλως) ήταν ο μόνος που κατάφερε να μπεί «σφήνα» στην κυριαρχία του Βόλου, κερδίζοντας το χρυσό στο κέιριν. 

Στις γυναίκες και τα τρία χρυσά τα κατέκτησε η Ηρώ Μηλάκη, του Άτλα Ρεθύμνου, κερδίζοντας στο πουρσουίτ 3 χλμ., στα 200μ. σπριντ και στο σκρατς 10 χλμ.  

Τους αγώνες παρακολούθησε και ο ΓΓΑ Γιώργος Μαυρωτάς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ανδρών:

Ομαδικό πουρσουίτ 4 χλμ.:  1. ΠΟ Βόλος (Χρήστος Βολικάκης, Αντώνιος Σπανόπουλος, Ζήσης Σούλιος, Ορέστης Ράπτης), 2. ΠΟ Χανίων Τάλως (Μιχάλης Κορτσιδάκης, Ιωάννης Πανηγυράκης, Δημήτριος Σκιντζής, Μάριος Κορτσιδάκης). 3. ΓΣ Διαγόρας (Παναγιώτης Σηφάκης, Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας, Ανδρέας Καλαθενός, Νικόλαος Δράκος)

Σκρατς 15 χλμ.: 1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΟ Βόλος), 2. Βολικάκης Ζαφείρης (ΠΟ Βόλος), 3. Παπασταματάκης Κυριάκος (Ροδήλιος Ρόδου)

Ταχύτητα – 200μ. σπριντ : 1. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟ Βόλος), 2. Λιβανός Κωνσταντίνος (ΠΟ Χανίων Τάλως), 3. Καλογερόπουλος Γιάννης (Π.Ο. Πατρών)

Ομαδικό σπριντ:  1. ΠΟ Βόλος 46.776 (Θεοχάρης Τσιάντος, Ζαφείρης Βολικάκης, Σωτήρης Μπρέτας), 2. ΠΟ Πατρών 47.474 (Δημήτριος Βουκελάτος, Ιωάννης Καλογερόπουλος, Γεράσιμος Σπηλιωτόπουλος), 3. ΠΟ Χανίων Τάλως 49.020 (Κωνσταντίνος Λιβανός, Βασίλειος Μαυριγιαννάκης, Ηλίας Πατεράκης)

Ατομικό πουρσουίτ 4 χλμ.:  1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΟ Βόλος) 4:25.993, 2. Καρατσιβής Παναγιώτης (ΠΓΣ Λάρισας) 4:30.651, 3. Σούλιος Ζήσης (ΠΟ Βόλος)

1.000μ. ατομική χρονομέτρηση: 1. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟ Βόλος) 1:02:545, 2. Λιβανός Κωνσταντίνος (ΠΟ Χανίων Τάλως) 1:02:651, 3. Τούντας Ηλίας (ΠΟ Βόλος) 1:05:469

Αγώνας Πόντων 30 χλμ:  1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΟ Βόλος) 34 β., 2. Γιαννούτσος Μιλτιάδης (ΠΟ Πατρών) 25, 3. Κυριακίδης Γιάννης (ΠΣ Κρόνος) 15

 Αγώνας Μάντισον 30 χλμ.: 1. ΠΟ Βόλος  77 βαθμοί (Χρήστος Βολικάκης, Ζαφείρης Βολικάκης), 2. ΠΓΣ Λάρισας 37 β. (Παναγιώτης Καρατσιβής, Βασίλης Τσοπούρογλου), 3. ΓΣ Διαγόρας -15 (-2 γύροι) – (Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας, Νικόλαος Δράκος)

Κέιριν: 1. Λιβανός Κωνσταντίνος (ΠΟ Χανίων Τάλως), 2. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟ Βόλος), 3. Βουκελάτος Δημήτρης (ΠΟ Πατρών)

 Βαθμολογία Ανδρών 
1. ΠΟ Βόλος 111 βαθμοί, 2. ΠΟ Χανίων Τάλως 60, 3. ΠΟ Πατρών 49, 4. ΠΓΣ Λάρισας 30, 5. ΓΣ Διαγόρας 27, 6. Ροδήλιος Ρόδου 22, 7. ΑΣ Άλφα Καλλιθέας 13, 8. ΠΟ Ηρακλείου Κάστρο 11, 9. ΠΣ Κρόνος 8, 10. ΑΣΡ Έλαφος 7 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Γυναικών:

 Ατομικό πουρσουίτ 3 χλμ.: 1. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας), 2. Χατζηστύλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας), 3. Φασόη Βαρβάρα (Πόρτο Λεόνε)
 
Ταχύτητα – 200μ. σπριντ:  1. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας), 2. Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΣ Κρόνος), 3. Λιοδάκη Σοφία (ΠΟ Χανίων Τάλως)

 Σκρατς 10 χλμ:  1. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας), 2. Λιοδάκη Σοφία (ΠΟ Χανίων Τάλως), 3. Χατζυτσύλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας)

Βαθμολογία Γυναικών 
1. ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας 30 βαθμοί, 2. ΠΣ Κρόνος 25, 3. ΠΟ Χανίων Τάλως 19, 4. Πόρτο Λεόνε 15, 5. ΑΟ Θησέας 14, 6. ΑΣΡ Έλαφος 11, 7. ΠΓΣ Λάρισας 3.