Πάλη: Χάλκινο μετάλλιο ο Κουγιουμτσίδης στο προ ολυμπιακό

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 74κ στο προ ολυμπιακό ελευθέρας πάλης της Βουδαπέστης.

Ο 19χρονος πρωταθλητής αγωνίστηκε στα ρεπεσάζ και επικράτησε με 9-3 του Ουκρανού Παβλόφ.

Στον μικρό τελικό πάλεψε με τον Βούλγαρο Ουμαρπασαεφ και επικράτησε με 8-6. Έδειξε μάλιστα ότι έχει μέταλλο νικητή, καθώς τους δυο κρίσιμους πόντους τους πήρε 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, σε ένα παιχνίδι που οι δύο αθλητές πήγαιναν πόντο – πόντο.

Από εκεί και πέρα ο Γιώργος Σαββουηλίδης αποκλείστηκε στα ρεπεσάζ των 86κ., καθώς έχασε από τον Μολδαβό Ιαλούνοφ με 7-0, ενώ η Κατερίνα Πιτσιάβα έχασε με τεχνική υπεροχή από την Μπελίνσκα (Ουκρανία) κι αποκλείστηκε.

Το Σάββατο ρίχνονται στη μάχη του προολυμπιακού οι αθλητές της Ελληνορωμαϊκής. Στα 77κ. ο Γιώργος Πρεβολαράκης θα αντιμετωπίσει στον προκριματικό γύρο τον Σέρβο Νέμες. Στη φάση των «16» ο Δημήτρης Παπαδόπουλος (87κ.) θα αγωνιστεί απέναντι στον Ελβετό Μπετσχαρτ.

Στα 97κ. ο Λαοκράτης Κεσίδης στους «16» θα παλέψει με τον Αζέρο Λοκιάγεφ και τέλος στην ίδια φάση στα 130κ. ο Αλέξανδρος Παπαδάτος θα αγωνιστεί απέναντι στον Αζέρο Καντελάκι.