Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου: Ασύληπτο ρεκόρ και τελικός για Χρήστου στα 100μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου έγινε ο πρώτος Ελληνας που σπάει το φράγμα των 53 δευτερολέπτων και προκρίθηκε στον τελικό των 100μ. ύπτιο.

Εκπληκτική εμφάνιση στα 100μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στίβου από τον Απόστολο Χρήστου!

Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στην ημιτελική σειρά του με χρόνο 52.77 σημειώνοντας ένα τεράστιο πανελλήνιο ρεκόρ! Ο Ελληνας πρωταθλητής έκανε εκπληκτική κούρσα και πήρε άνετα το εισιτήριο για τον τελικό, για να γίνει ο πρώτος Ελληνας στην ιστορία που σπάει το φράγμα των 53 δευτερολέπτων!

Το προηγούμενο ρεκόρ άνηκε στον σπουδαίο Αρη Γρηγοριάδη με 53.03 από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ρώμης το 2009. Παράλληλα, είναι η 9η επίδοση όλων των εποχών στην Ευρώπη και 20η όλων των εποχών παγκοσμίως!

Στην άλλη σειρά, ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 54.32 και έμεινε εκτός τελικού.

O τελικός θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 19:06 ώρα Ελλάδος, με τον Χρήστου να πηγαίνει πλέον φουλ για το χρυσό μετάλλιο.