Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας: Ασημένιο μετάλλιο η Αναστασιάδου στο σκιφ γυναικών

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέκτησε το 3ο κατά σειρά μετάλλιο για την εθνική ομάδα κωπηλασίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στο μονό σκιφ γυναικών.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου χάρισε το τρίτο μετάλλιο για τα ελληνικά κουπιά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου. Η 20χρονη πρωταθλήτρια με εκπληκτική εμφάνιση κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μονό σκιφ γυναικών, τερματίζοντας σε 8:08.20.

Η Αναστασιάδου άντεξε στην επίθεση που εξαπέλυσε η Αλεξάντρα Φέστερ. Η Γερμανίδα πίεσε την Αναστασιάδου μετά τα 1.500μ. Σε εκείνο το σημείο η Αναστασιάδου είχε πάρει διαφορά κοντά στα 4,5 δευτερόλεπτα, στα τελευταία 200 μέτρα οι δύο βάρκες ήταν σχεδόν η μία δίπλα στην άλλη, όμως η νεαρή Ελληνίδα άντεξε, περνώντας δεύτερη το σημείο τερματισμού. Η Ολλανδή Καρολίεν Φλοράιν σε μια μοναχική κούρσα κατέκτησε με άνεση το χρυσό μετάλλιο σε 8:01.43.

Στην 5η θέση οι Καλανδαρίδης και Παλαιοπάνος στο διπλό σκιφ

Οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Θανάσης Παλαιοπάνος μετείχαν στον τελικό στο διπλό σκιφ ανδρών καταλαμβάνοντας την 5η θέση με 6:53.39.
Τα αδέλφια Μάρτιν και Βάλεντ Σίνκοβιτς από την Κροατία, συνέχισαν την κυριαρχία τους, φθάνοντας στη νίκη με 6:35.93 και στο 36ο χρυσό μετάλλιό τους σε μεγάλες διοργανώσεις.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ισπανοί, Αλέιχ Γκαρσία και Ροντρίγκο Ρομέρο με 6:38.46 και το χάλκινο οι Λιθουανοί Αρμάντας Κελμέλις και Ντοβίντας Νεμαριβίτσιους με 6:42.11, ενώ μπροστά από το ελληνικό πλήρωμα βρέθηκε και το σερβικό, με τους Αλεκσάντερ Φιλίποβιτς και Αλεσκάσνταρ Μπέντικ (6:46.57).