O Κυνηγάκης και η Γιαννοπούλου πρωταθλητές Ελλάδας στα 5χλμ. open water

Άλκης Κυνηγάκης

Οι Άλκης Κυνηγάκης και Νεφέλη Γιαννοπούλου αναδείχθηκαν νικητές στις κούρσες των 5 χλμ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα open water που φιλοξενείται στη Βουλιαγμένη.

Ο Άλκης Κυνηγάκης στους άνδρες και η Νεφέλη Γιαννοπούλου στις γυναίκες αναδείχθηκαν νικητές στις κούρσες των 5 χλμ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα open water που φιλοξενείται στον όρμο της Βουλιαγμένης.

Τα 5 χλμ. open water άνοιξαν το πρωτάθλημα το πρωί του Σαββάτου (25/5) και ο Κυνηγάκης, που προετοιμάζεται για τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο, καλύπτοντας την απόσταση σε 55:14.9, ακολουθούμενος από τον Δημήτρη Νέγρη (56:24,5) και τον Φίλιππο Θεοφιλόπουλο (56:50,7).

Στις γυναίκες η Νεφέλη Γιαννοπούλου χρειάστηκε 1ώρ.01:51,6 για να πάρει την πρώτη θέση, δίνοντας μάχη με τη Χρυσούλα Μητσάκου (1ώρ.01:52,2) και την Κατερίνα Χρόνη (1ώρ.01:54,0).

Στην κατηγορία παίδων (14-15 ετών) ο Κώστας Χουρδάκης (Τρίτωνας Ηρακλείου) με 58:28,6 πήρε τη νίκη στη χεριά από τον Γιάννη Πετράκη του Π. Φαλήρου (58:28,7), ενώ ακολούθησε ο Νίκος Κακουλάκης (Ωρίωνας Ηρακ.) σε 58:53,9.

Στις κορασίδες (14-15 ετών) η Ειρήνη Ψαρουδάκη (Ωρίωνας Ηρακ.) πρώτευσε σε 1ώρ.02,0, η Μαρία Ζαφείρη (Τρίτωνας Ηρακλείου) ήταν 2η σε 1ώρ.05:22, 8 και η Ειρήνη Φωτάρα (Ηράκλειο 91) ακολούθησε σε 1ώρ.05:29,2.

Tο πρωτάθλημα συνεχίζεται το απόγευμα (16:00) με τη σκυταλοδρομία 4Χ1.500μ. και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (16/5, 09:00) με τα 7,5 χλμ στις γυναίκες και τα 10 χλμ. στους άνδρες.

• 5.Μαρία Γκάζκα (ΑΟΠ Φαλήρου) 1ώρ.01:57,8
  • 6.Γεωργία Παυλοπούλου (Ολυμπιακός) 1ώρ.02:43,8.

Γιαννόπουλος: «Να φέρουμε στη Βουλιαγμένη μια μεγάλη διεθνή διοργάνωση»

Στη συνέντευξη Τύπου για το πρωτάθλημα στις εγκαταστάσεις του ΝΟΒ, ο πρόεδρος της ΚΟΕ, Κυριάκος Γιαννόπουλος είπε: «Οι σκέψεις που κάνουμε είναι στο μέλλον να διοργανώσουμε σε αυτό το πανέμορφο χώρο μια μεγάλη διεθνή διοργάνωση που θα φέρει στην Ελλάδα κορυφαίους αθλητές από όλο τον κόσμο. Είτε ευρωπαϊκή είτε παγκόσμια.

Η τοποθεσία είναι πολύ ελκυστική για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Για να διεξαχθεί αυτό το πρωτάθλημα, έπρεπε να εξασφαλιστούν κάποιες προϋποθέσεις και ευχαριστούμε θερμά για μια ακόμα φορά τον Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης που θα φιλοξενήσει το πρωτάθλημα όπως έκανε και με τη πρόσφατη διοργάνωση της τελικής φάσης του Κυπέλλου ανδρών και γυναικών».