Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης: Στην 4η θέση οι Μάρκος και Σίσκος στο ΟΑΚΑ

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Δημήτρης Μάρκος

Οι Δημήτρης Μάρκος στα 400μ. ελεύθερο και ο Απόστολος Σίσκος στα 200μ. ύπτιο κατέλαβαν την 4η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης, που άρχισε στο ΟΑΚΑ.

Ο Δημήτρης Μάρκος και ο Απόστολος Σίσκος πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατέλαβαν την 4η θέση στα αγωνίσματά τους στη σειρά του παγκοσμίου κυπέλου, που άρχισε την Παρασκευή (13/10) στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Ο Δημήτρης Μάρκος πήρε την 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο με 3:49.92. Ο 22χρονος πρωταθλητής κολυμπώντας συντηρητικά στα πρώτα 200μ., όπου πέρασε 7ος με 1:56.02, στη συνέχεια αύξησε τον ρυθμό του, τερματίζοντας στην 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος.

Νικητής ήταν ο Ντάνας Ράπσις από τη Λιθουανία με 3:48.64 και ακολούθησαν οι Κίεραν Σμιθ (ΗΠΑ) 3:49.46 και Χένρικ Κρίστιανσεν (Δανία) 3:49.70.

Ο Απόστολος Σίσκος κολυμπώντας στον τελικό στα 200μ. ύπτιο, πέρασε στην 6η θέση στα 100μ. με 58.07 και ανεβάζοντας στροφές, τερμάτισε στην 4η θέση με 1:59.35.

Ο 18χρονος κολυμβητής, που έχει πιάσει το όριο πρόκρισης του 1:57.50 για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, είχε την ευκαιρία να συναγωνιστεί με κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος.

Ο Νοτιοαφρικανός, Πίτερτ Κέτζε στα τελευταία μέτρα με 1:56:32 πήρε τη νίκη από τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν (1:566.49), ενώ στην 3η θέση ήταν ο Ελβετός, Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1:57.16.

Στην 7η θέση η Δαμασιώτη στα 200μ. πεταλούδα

Η Γεωργία Δαμασιώτη έκλεισε τις ελληνικές συμμετοχές στην πρώτη ημέρα των αγώνων στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Η 20χρονη κολυμβήτρια αγωνίστηκε στον τελικό στα 200μ. πεταλούδα γυναικών και με 2:15.34 κατέλαβε την 7η θέση.

Νικήτρια αναδείχθηκε η Κινέζα, Γιουφέι Ζανγκ με 2:06.73 και την τριάδα συμπλήρωσαν οι Κέιτι Γκράιμς με 2:08.70 και η Αγκέχα Τανιβάγκα από την Ιαπωνία με 2:12.01.