Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Σπουδαία εμφάνιση ο Κυνηγάκης στα 5χλμ. στο open water

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε στη 12η θέση στα 5 χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, στην ίδια απόσταση ο Δημήτρης Μάρκος ήταν 26ος.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλκης Κυνηγάκης στα 5χλμ. κολύμβησης σε ανοικτή θάλασσα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Ο 24χρονος πρωταθλητής κατέλαβε τη 12η θέση στο αγώνισμα, που γίνεται στη λίμνη Λούπα, με χρόνο 54:32.80.

Ο Κυνηγάκης ήταν 5ος πέρυσι στα 10 χλμ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, ενώ μετέχει για δεύτερη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά τη 13η θέση στα 10χλμ. στην Γκουανκτσού το 2019.

Ο Δημήτρης Μάρκος μετά τη συμμετοχή τους σε τρεις αποστάσεις του ελεύθερου στην κλασική κολύμβηση, συνεχίζει στο open water, καταλαμβάνοντας την 26η θέση στα 5χλμ. με 56:30.80.

Ο ολυμπιονίκης του Τόκιο στα 10χλμ, Φλόριαν Βέλμπροκ, έγινε πρωταθλητής κόσμου για πρώτη φορά στα 5χλμ. με 52:48.80 και τώρα ο Γερμανός καλείται να υπερασπιστεί στη Βουδαπέστη το χρυσό μετάλλιο και στα 10χλμ.

Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, ήδη πρωταθλητής κόσμου στη Βουδαπέστη στα 1.500μ. ελεύθερο, πήρε το ασημένιο μετάλλιο, με τον Ιταλό να καλύπτει τα 5χλμ. σε 52:52.70. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός, Μιχάιλο Ρόμαντσουκ με 53:13.90.

open water

Ο Κυνηγάκης τερμάτισε σε απόσταση ενός λεπτού και 44 δευτερολέπτων από τον Βέλμπροκ και ο Μάρκος στα 3:42. Συνολικά τον αγώνα ολοκλήρωσαν 52 κολυμβητές. Θα ακολουθήσουν τα 5χλμ. γυναικών (13:30), χωρίς ελληνική συμμετοχή.

Το open water θα συνεχιστεί στη λίμνη Λούπα την Τετάρτη (29/6, 13:00) με τα 10χλμ. με το ελληνικό ενδιαφέρον να στρέφεται στην κούρσα των ανδρών με τη συμμετοχή του Άλκη Κυνηγάκη και του Αστέριου Δαλδογιάννη.